Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Anzio

Hotele w Anzio - kategoria lokalna:

Opis miejscowości turystycznej:
Anzio - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rzym.


Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 36.478 osób, 848,3 os./km². Jest to znany port rybacki i miejscowość wypoczynkowa posiadająca połączenie promowe z miejscowościami Ponza, Palmarola i Ventotene.

Historia
W starożytności Antium było stolicą państewka Wolsków. Po przyłączeniu do Republiki Rzymskiej popularna miejscowość wypoczynkowa patrycjuszy szukających ucieczki z ogarniętego wiecznym wrzeniem Rzymu. Odwiedzali miasto cesarze, a bogaci obywatele (jak np. mecenas) budowali tu swe nadmorskie wille. W Antium urodzili się Kaligula i Neron, który osadził tu weteranów i zbudował port, którego ślady są widoczne do dziś. Podobnie widoczne są pozostałości willi patrycjuszowskich, gdzie w czasach najnowszych znaleziono wiele cennych dzieł sztuki. Apollo Belwederski (Muzeum Watykańskie) czy Gladiator Borghese (Luwr) pochodzą z willi w Anzio.

Najsłynniejsza była willa Nerona, dziś trudna do zidentyfikowania, choć przypuszcza się, że znajdowała się w miejscu zwanym Arco Muto. Wiadomo jedynie, że Neron wzniósł ją na miejscu pałacu, w którym cesarz Oktawian August przyjmował z rąk delegacji Rzymian tytuł "Ojca Ojczyzny" (łac. Pater Patriae). Willa zbudowana przez Nerona służyła kolejnym cesarzom aż po czasy Septymiusza Sewera (na przełomie II i III w. n. e.).

W średniowieczu Anzio straciło na popularności na rzecz pobliskiego Nettuno. Dopiero w końcu XVII wieku papieże Innocenty XII i Klemens XI odbudowali port, jednakże nie w tym samym miejscu, a nieco dalej na wschód gdzie nieprzyjazne pływy powodują częste zamulanie basenów i kanałów. Anzio odzyskało swoją reputację i należne miejsce w czasach Borgiów (Villa Borghese).

W czasie II wojny światowej Anzio i Nettuno były miejscem wielkiej operacji desantowej sprzymierzonych pod kryptonimem Operacja Shingle w 1944.

Źródło wikipedia

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.