Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Bułgaria

Bułgaria to kilometry szerokich, piaszczystych czarnomorskich plaż, słodki zapach róż w osłoniętych masywem Bałkanu dolinach koło Kazanłyku, smak nagrzanych słońcem winogron, tajemnicza atmosfera ukrytych wśród gór starych monastyrów i krytych czerwoną dachówką bałkańskich domów z wykuszami w Wielkim Tyrnowie, Nessebarze i skansenie Etyr koło Gabrowa, jednym z najciekawszych w Europie.

Kraina słońcem malowana

W Bułgarii każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i upodobań. Jej najważniejsze walory to wspaniałe krajobrazy, czarnomorskie plaże i piękna, słoneczna pogoda. Atutem jest też wspaniała przyroda, góry, jeziora, rzeki, jaskinie i morze.

Unikalna przyroda chroniona jest w parkach narodowych, gdzie obok licznych gatunków ptactwa, żyją także niedźwiedzie i wilki. Jest tu jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić a poza plażami i kurortami spotyka się niewielu turystów.


Bogata historia sprawiła że jest tu mnóstwo zabytkowych obiektów a dziewięć z nich: Rilski Monastyr, Neseber, grobowiec w Kazanłyku, grobowiec tracki w Svesztari, Jeździec z Madary, cerkiew w Bojanie, klasztor jaskiniowy w Iwanowie, Park Narodowy Pirinu oraz rezerwat przyrody „Srebyrna”, wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W wielu miejscowościach jak Sozopol, Nessebar, Kopriwsztica czy Arbanasi koło Wielkiego Tyrnowa zobaczyć możemy do dziś zamieszkałe, typowe, bułgarskie domy z kamienia i drewna.

W ponad stu monastyrach z których wiele jest nadal czynnych podziwiać można wspaniałe freski i inne dzieła sztuki sakralnej.


Bułgaria, która podobnie jak my odeszła od komunizmu przekształca się w nowoczesny kraj odzyskujący dawną pozycję turystycznej mekki. Sprzyja temu podniesienie standardu wypoczynku, oraz członkostwo w Unii Europejskiej.

Bułgaria skazana jest na sukces. Tak gościnnych ludzi, pięknych plaż, niezłych hoteli i dobrej kuchni oraz dobrych win a tak przystępnych cen nie ma nigdzie w sąsiedztwie. No i owoce – soczyste arbuzy i melony, upajające zapachem brzoskwinie i słodkie, nagrzane słońcem winogrona wspominać będziemy jeszcze długo po powrocie.


Burgas

Burgas to miasto we wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego jest czwartym, po Sofii, Płowdiwie i Warnie, miastem w Bułgarii. Powstało w XVIII wieku na miejscu antycznego greckiego miasta Pirgos, znanego później pod rzymską nazwą Deultum (Dewelt). W średniowieczu była tu niewielka twierdza. Od XV wieku do końca I wojny światowej, tak jak reszta kraju znajdowało się pod panowaniem Turków. Dopiero po odzyskaniu wolności zaczęło się swobodnie rozrastać, obecnie stanowi centrum południowej części wybrzeża czarnomorskiego.

Obecnie Burgas jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, przemysłowym (głównie przemysł chemiczny) i portem rybackim. Stanowi znane uzdrowisko (źródła termalne). W sąsiedztwie miasta jest  największy w całej Bułgarii międzynarodowy port lotniczy.

Burgas jest przyjemnym miastem z niedawno odnowionym centrum zamkniętym dla ruchu kołowego. Oprócz malowniczego Parku Nadmorskiego, w centrum miasta znajduje się park z pomnikiem Adama Mickiewicza, który w tym mieście spędził kilka miesięcy organizując w ówczesnej Turcji polski legion do walk z Rosjanami.

W mieście warto obejrzeć prawosławną katedrę Św. Cyryla i Metodego, katedrę katolicką i dwie piękne cerkwie Św. Marii Dziewicy i Św. Iwana Rylskiego a także odwiedzić Muzeum Historyczne z zwłaszcza jego oddział etnograficzny (naprzeciwko cerkwi katedralnej) gdzie prezentowane są m.in. tradycyjne maski kukerów (kolędników), stroje regionalne i przedmioty życia codziennego z dawnych czasów.


Miasto otaczają trzy jeziora: Burgaskie, Atanasowskie i Mandrenskie. Nad którymi gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple. Jezioro Mandreńskie to ważny rezerwat ornitologiczny z wieloma gatunkami ptaków morskich i błotnych. Tutejszy klimat charakteryzuje się lekką zimą i długim, słonecznym latem, a plaże mają niepowtarzalny, prawie czarny kolor piasku.

W Burgas są też znane od wieków źródła mineralne. W Burgaskich Łazienkach Mineralnych leczy się między innymi choroby reumatyczne, urazy kości, choroby układu nerwowego, nerek i wiele innych.

Słoneczny Brzeg

Bułgarskie letnisko na wybrzeżu Morza Czarnego to największy i najpopularniejszy kurort tego kraju, położony 35 km na północ od Burgas. Jego atutem jest osłonięta wydmami 7 kilometrowa plaża o szerokości do 100 metrów pokryta delikatnym, czystym piaskiem oferująca kąpiel w morzu o średniej temperaturze wody 24 stopni C. Plaża w Słonecznym Brzegu uhonorowana została Błękitną Flagą, przyznawaną nadmorskim kurortom szczególnie przyjaznym turystyce ekologicznej.

Atrakcje Słonecznego Brzegu nie kończą się oczywiście na plaży – z powodzeniem uprawia się tu żeglarstwo, windsurfing, narciarstwo wodne czy – dla odmiany w powietrzu – lotniarstwo. Można też wynająć skuter wodny bądź motorówkę.

Słoneczny Brzeg nazywany jest Las Vegas Wschodniej Europy. Liczne dyskoteki, kluby, restauracje i bary, parki rozrywki i zespoły hotelowe z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże. W okolicy znajdują się 3 Aquaparki. W Action Aquapark jest wielka zjeżdżalnia – wysoka na 18 i długa na 120 metrów. Zjeżdżając nią, osiąga się prędkość ponad 60 kilometrów na godzinę. Doskonałą zabawę gwarantują również – „Wyspa Przygód”, basen ze sztucznymi falami, tajemnicza „Czarna Dziura” oraz zapierająca dech w piersiach „Niagara”.

Drugi z parków wodnych Słonecznego Brzegu znajduje się w ogrodach hotelu Kuban kusi wieloma atrakcjami na niewielkiej powierzchni. Aquapark Aqua Paradise położony w Nessebarze, jest jednocześnie największym i najnowocześniejszym tego typu parkiem w Bułgarii. Do wszystkich trzech aquaparków dzieci poniżej 90 cm wzrostu wchodzą za darmo.

Miasto praktycznie połączone jest z Nesebyrem dokąd można wybrać się na pieszy spacer. W latach 1965-1999 był tu organizowany międzynarodowy festiwal muzyczny muzyki pop Złoty Orfeusz, jedna z ważniejszych imprez muzycznych w krajach bloku wschodniego. Jedną z jego laureatek była Zdzisława Sośnicka.

Sveti vlas

Malutki Sveti Vlas to wyjątkowe miejsce, położone zaledwie o kilka km od Słonecznego Brzegu. To malownicze miasteczko zbudowano na zboczu opadających ku morzu pasma gór Starej Płaniny, na miejscu greckiej osady Larissa. Nazwa Sveti Vlas (Święty Błażej) przyjęta została w XIV wieku. Z wzniesionych tu hoteli rozciąga się przepiękny widok na rozległą zatokę. W okolicy są trzy plaże o łącznej długości 1,5 km. Sveti Vlas traktowany jest jako spokojniejsza alternatywa dla pobliskiego Słonecznego Brzegu.

Kilka lat temu wybudowany został Dinevi Resort z pierwszym prywatnym portem jachtowym w Bułgarii, mogącym pomieścić nawet 300 jachtów. Wzdłuż portu ciągnie się nowoczesna aleja z mnóstwem restauracji, barów i klubem nocnym oraz bajkowym widokiem na całą zatokę Słonecznego Brzegu i starożytny Nessebar.

Kurort Sveti Vlas ze względu na swoją lokalizację i walory klimatyczne przekształcił  się w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Bliskość gór i morza stworzyło w tym miejscu unikalny mikroklimat z krystalicznie czystym powietrzem nawiewanym przez morska bryzę. Sveti Vlas jest jedyną miejscowością na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie plaże mają ekspozycję południową.

Miasteczko ma regularne połączenia autobusowe do Nessebaru i Słonecznego Brzegu i na lotnisko w Burgas.

W miasteczku Sveti Vlas odbywa się wiele ciekawych imprez. W maju obchodzone jest święto Summer Atanazy (chrześcijańskie święto ku czci Św. Atanazego Wielkiego) a w lipcu odbywają się międzynarodowe regaty żeglarskie.


Nessebar

Urocze miasteczko Nessebar położone jest na wyspie w zasięgu pieszego spaceru od największego bułgarskiego kurortu Słoneczny Brzeg. Tworzy sieć brukowanych uliczek z widocznymi gdzieniegdzie ruinami cerkwi i kilkoma intersującymi muzeami. Na prowadzącej do miasta grobli stoi osiemnastowieczny wiatrak. Po dojściu do miasta widać pochodzące sprzed ponad tysiąca lat ruiny murów, które przez wiekami otaczały miasto.

Nessebar znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Nic dziwnego, bo jest najstarszym miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych osiedli Europy. Założone zostało przez Traków i nazwane Mesembrią. W VI w. p.n.e. miasto stało się jedną z greckich kolonii, której mieszkańcy zajmowali się, żeglarstwem, handlem i rzemiosłem oraz produkcją wina. W XIII i XIV wieku przeżywało apogeum rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Powstały wówczas mury obronne i większość najwspanialszych zabytków.

Przy wejściu do miasta znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne, ze wspaniałą kolekcją starych ikon.

Miasteczko zachwyca unikalnym klimatem wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Partery mają zbudowany z kamienia, piętro jest zwykle drewniane, a dom kryty jest jaskrawo czerwona dachówką. Sprawia to, że miasteczko wygląda to niezwykle malowniczo, a wiele starych domów pełni obecnie rolę pensjonatów.

W miasteczku jest kilkadziesiąt zabytkowych cerkwi. Jedną z najcenniejszych świątyń w Nessebarze jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w., uznawana za jeden z najpiękniejszych zabytków Bułgarii. Jej fasada zbudowana jest naprzemiennych pasów białego kamienia i czerwonej cegły.

Warto odwiedzić dobrze zachowaną Cerkiew Bogurodzicy z XIX w., z pięknym ikonostasem, oraz  wieżą, z której można podziwiać panoramę miasta a także najmniejszą ze wszystkich na wyspie Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w. z zachowaną na jednej z kolumn inskrypcją: „Święty Janie Chrzcicielu ocal mnie!”. W nowej cerkwi metropolitalnej św. Stefana, niepozorna fasada kryje piękne freski przedstawiające sceny z życia Najświętszej Marii Panny oraz wspaniały ikonostas z XVI w.

Z cerkwi św. Apostołów pozostała do dzisiaj jedna nawa i część kolumnady. W jej pobliżu jest sporo restauracji specjalizujących się w potrawach z ryb, ale nie brakuje też dań regionalnej kuchni bułgarskiej. Z lewej strony Cerkwi św. Apostołów jest winnica, gdzie można degustować i nabyć produkowane tam wino o smaku malinowym, różanym a nawet migdałowym! W Nessebarze warto też zobaczyć przystań rybacką i marinę. Można wykupić rejs po morzu, oraz lot helikopterem nad Słonecznym Brzegiem. W mieście znajduje się amfiteatr.

Pomorie

Pomorie to urocza miejscowość turystyczna położona 18 km na północ od Burgas na skalistym półwyspie wybrzeża czarnomorskiego. Miasteczko jest świetną bazą wypadową do innych miejscowość w Bułgarii, jak Nessebar i Sozopol.

Znajdziemy tu urocze kafejki, liczne puby i dyskoteki oraz zabytki będące świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu. Najstarsze z nich pochodzą z IV i V wieku p.n.e. –  kiedy miejscowość była jeszcze kolonią grecką o nazwie Anchialo. Później miasto zdobywali Rzymianie, Bizantyjczycy, Krzyżacy oraz Turcy. Dopiero po wyzwoleniu się Bułgarii spod panowania tureckiego, Pomorie stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym.

Do najsłynniejszych zabytków miasteczka należą Cerkiew Św. Bogurodzicy malowniczo położona w parku w centrum miasta, średniowieczny Monastyr Św. Georgi z bogatą kolekcją ikon oraz cerkiew Przemienienia Pańskiego a także islamskie meczety oraz słynny kurhan tracki.

Morze jest tu płytkie, stąd Pomorie jest bezpiecznym miejscem na wodne szaleństwa dla najmłodszych i dobrym miejscem na wypoczynek rodzinny. Wiejąca od morza morska bryza odświeża powietrze w mieście stąd lepiej znosi się tu letnie upały. Dobre warunki mają tu lotniarze, wind- i kitesurferzy.

Pomorie to również centrum turystyki leczniczej. Zasłużoną sławą cieszą się miejscowe borowiny. Pomorijskie błota doskonale wpływają na leczenie reumatyzmu i chorób skóry. Lecznicze błoto wydobywa się z sąsiadującego z miasteczkiem słonego jeziora w którym żyje wiele słonolubnych roślin i zwierząt. Jest tu także Muzeum Soli z warzelnią i wystawą mówiącą o historii handlu „białym złotem”.   

Okolica słynie z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych – rakii i koniaku (słynne koniaki „Pomorie” i „Słoneczny Brzeg”) oraz z licznych festiwali i świąt.

Najpopularniejszym letnim festynem Pomoria są „Dni Jaworowa”, którym towarzyszą tańce, wystawy folklorystyczne i występy zespołów muzycznych.
 

Elenite

Malownicza wakacyjna wioska Elenite znajduje się 10 km na północny-wschód od centrum Słonecznego Brzegu. Położona jest w cichej zatoczce na półwyspie o tej samej nazwie i dysponuje bardzo ładną plażą.

Jest tu kilkaset białych domków z czerwonym dachem w większości z  widokiem na morze oraz kilka 4 i 5 gwiazdkowych hoteli w formule all inclusive. W letnisku znajdują się 4 restauracje, kawiarnia, nocne kluby, dyskoteka, jacht-klub i centrum sportów wodnych, Aquapark Atlantida, boiska do piłki nożnej i siatkówki, mini golf, tenisowe korty, kryte baseny, sauny i przedszkole. Jest to jedna z najlepszych ofert dla rodzin w Bułgarii.

W okolicy znajduje się kilka miejsc związanych z historią m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się na wycieczkę do położonego nad rzeką Kamcziją rezerwatu leśnego „Łangoza”, gdzie można podziwiać egzotyczną roślinność.

Z Elenite jest 3 km do miejscowości Sveti Vlas, 15 km od zabytkowego miasta muzeum Nessebar, i ok. 40 km od międzynarodowego lotniska w Burgas

Zobacz również:

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.