Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Cypr

Cypr Północny - praktyczne informacje
(podczas pobytu wymagany paszport)

- zobacz dużą mapę Cypru

Cypr – legendarna wyspa Afrodyty, bogini piękna, miłości i płodności, która narodziła się z piany morskiej. Owo piękno do dziś zachowało się w malowniczych krajobrazach Półwyspu Karpas, czy gór Pentadaktilos ciągnących się wzdłuż północnego wybrzeża przez ok.160 km.

Wyspa pełna jest dziewiczych plaż, pozbawionych tłumów turystów, gdzie w spokoju można odpocząć od zgiełku codzienności, a czas wydaje się płynąć wolniejszym rytmem. Dość burzliwa przeszłość pozostawiła po sobie wiele zabytków z okresu greckiego, bizantyjskiego i osmańskiego.

Na przestrzeni dziejów wyspa podzieliła się na część północną, zamieszkałą w głównej mierze przez ludność turecką oraz część południową zamieszkałą przez Greków. Najwybitniejsze dzieła sztuki cypryjskiej można podziwiać w licznych muzeach i galeriach sztuki.

Amatorom sportów proponujemy zwiedzanie wyspy na rowerze lub piesze wycieczki, podczas których podziwiać można przepiękne widoki z gajami oliwnymi i drzewami świętojańskimi. Z powodzeniem można również uprawiać sporty wodne: nurkowanie, windsurfing, żeglarstwo oraz narty wodne.

Kyrenia
Miasto stanowi ważne centrum turystyczne oraz znakomitą bazę wypadową. Magicznym miejscem jest Stare Miasto, które mieści się nad niewielkim portem, gdzie cumują jachty z całego świata, a na turystów czekają urocze restauracje i kawiarnie mieszczące się w starych domach i wychodzące ze swoimi stolikami nad samo nabrzeże. Wspaniałe, długie piaszczyste plaże, a wśród nich urocza Plaża Lefke, liczne muzea oraz zabytki historyczne, takie jak bizantyjski zamek św. Hilarona czynią to miejsce idealnym na wakacyjny odpoczynek.

Famagusta
Miasto znajduje się we wschodniej części Cypru Pólnocnego. Bliska odległość do morza i piaszczystych plaż, a także gorący klimat rekompensują monotonię nizinnego krajobrazu. Znajdziemy tutaj dużo zieleni, wśród której wyłaniają się ruiny gotyckich budowli. Bogatą historię miasta potwierdzają pozostałości po weneckich obwarowaniach.

Wiza i paszport
Polscy turyści nie potrzebują wizy, wymagany jest paszport, który powinien być ważny 6 m-cy (ważność liczona od daty powrotu) lub dowód osobisty. Paszport jest wymagany w celu przekroczenia „zielonej linii”, która oddziela Cypr Południowy.

Czas przelotu
Czes przelotu wynosi około 3,5 godz.

Czas lokalny
Różnica czasowa względem Polski wynosi +1 godzina

Język
Językiem urzędowym jest turecki, swobodnie można posługiwać się także językiem angielskim.

Waluta
Walutą obowiązującą na Cyprze Połnocnym jest Lira turecka. 1 TL (Lira Turecka) = ok. 1,5 PLN

Szczepienia
Żadnych zalecanych dodatkowych lub obowiązkowych szczepień.

Napięcie
Napięcie wynosi 220V, w większości miejsc znajdują się niestandardowe, prostokątne angielskie gniazdka elektryczne, dlatego niezbędny jest adapter. Można go z reguły wypożyczyć w hotelowej recepcji lub kupić, np. w sklepie wolnocłowym zaraz po przylocie.

Klimat
Klimat umiarkowany, charakteryzuje się ciepłymi, suchymi latami oraz łagodną zimą. Słońce świeci 300 dni w roku.

Zobacz również:

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.