Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Emiraty Arabskie

Usytuowane są na Półwyspie arabskim, którego północną część tworzą malownicze wybrzeża Zatoki Perskiej rozciągające się przez ponad pół tysiąca kilometrów.

Od drugiej połowy 20 wieku Emiraty uznawane są za jeden z najbogatszych krajów z uwagi na bogate złoża ropy naftowej oraz inwestycji z tym związanych.

Dzisiaj zapasy ropy szacowane są jeszcze na ok. 10 lat, dlatego też władze robią wszystko aby uatrakcyjnić kraj pod kątem turystycznym, gdyż mamy tutaj przede wszystkim strefę klimatyczną sprzyjającą przez cały rok.

Dla turystów jest to swego rodzaju egzotyka.

Podział kraju na 7 emiratów


Zjednoczone Emiraty Arabskie składają się z 7 części; każda z nich charakteryzuje się inną kulturą oraz obyczajami. Sprawia to, iż pomimo jest to jeden kraj to sprawia wrażenie 7 mniejszych państw.


1.) Emirat: Dubaj

Dubaj jest najbardziej znanym i najcześciej odwiedzanym emiratem, zachwyca swoją architekturą oraz oryginalnością, jest utożsamiany z przepychem i luksusem. Realizowanych jest tam wiele śmiałych pomysłów takich jak; wyspy w kształcie palm oraz mapy świata.

- zobacz mapę Dubaju

Do najbardziej znanych części Dubaju należą: Creek – jest to swego rodzaju zalew, który dzieli miasto na dwie części, odbywającą rejsy po Creeku można podziwiać cuda architekt ocznie.

Kolejną częścią jest Bur Dubai gdzie można zobaczyć dawny pałać szejka Saaeda al. Maktouma i skansen Hertiaga oraz Diving Village. W Deira znajdziemy większość domów handlowych i banków, na Spice Souq znajduje się swoisty raj z przyprawami jest jest to tylko przedsionek przed położonym nieco dalej Złotym targiem.

Jumeirah to najbogatsza cześć Dubaju – znajduje się tutaj słynny na całym świecie Burj al.-Arab, mieszkają tutaj najbogatsi ludzie oraz znajdują się najbardziej zjawiskowe hotele.


2.) Abu Dhabi

Jest największym oraz najbardziej zaludnionym emiratem. Posiada bardzo bogate złoża ropy naftowej. Pokryty jest w przeważającej części pokrywą piaskową jednak postanowiono dokonać eksperymentu i posadzono ok. 20 milinow drzew. Abu Dhabi posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę turstyczno – rekreacyjną; posiada dwa pola golfowe gdzie odbywają się największe światowe turnieje.

3.) Emirat: Ajman

Położony jest nad samym brzegiem Zatoki Perskiej. Jest najmniejszym najmniej zaludnionym emiratem. Turystyczna fala nie zdążyła go jeszcze zdominować. Utrzymuje zatem status rybackiej wioski. Można tam kupić świeże ryby, warzywa, owoce. Aby utrzymać dobry wygląd miasta władze wprowadziły zakaz wieszania prania na balkonach oraz zakaz nalepiania plakatów na terenie miasta.

4.) Emirat: Sherjah

Jest trzecim co do wielkości oraz zaludnienia emiratem. Uważany jest jako centrum kulturowe Emiratów oraz miejscem kultu religii islamskiej. Symbolem tego miasta jest Koran i nie wolno tu spożywać alkoholu. Należy stosować się do obowiązujących tutaj zasad odnośnie ubioru; nie można mieć odkrytych ramion oraz kolan. Nie zaznamy tutaj również żadnego życia nocnego.

5.) Umm Al Quawain

Jest położony pomiędzy Sherjah i Ras Al. Khaimah. Należy do najmniej zamieszkałych i najsłabiej rozwiniętych wśród wszystkich emiratów. Swoją popularność wśród turystów zyskał dzięki swojej prostocie i naturalności. Największą atrakcją emiratu jest park wodny Dreamland, który często jest uważany za największy na świecie.

6.) Ras Al. Khaimah

Jest uważany za najbardziej zróżnicowany pod względem przyrody. Możemy zobaczyć tutaj zarówno góry jak i doliny, pustynię oraz morze. Dzięki takiemu bogactwu natury bardzo dobrze rozwija się tutaj rolnictwo. Jest tutaj bardzo mało złóż ropy naftowej więc swoją pozycję ras al. Khaimah odrabia dostarczając żywności.

7.) Fujairah

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest zadziwiający brak piasku oraz ropy naftowej. Region ten utrzymuje się z rolnictwa oraz rybołówstwa . Dodatkową atrakcję są piękne rafy koralowe oraz podwodne jaskinie.


Informacje praktyczne

Klimat
Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na zwrotniku Raka i dlatego przez prawie cały rok panują tutaj upały, a słońce chowa się za chmurami bardzo rzadko. Zimy są również ciepłe, a jedynie noce bywają chłodniejsze niż zwykle. W tym okresie jest także najwięcej opadów atmosferycznych. Najkorzystniejszy na wizytę w tym regionie jest okres pomiędzy listopadem a kwietniem. U nas w tym okresie jest kalendarzowa zima, a w ZEA w ciągu dnia temperatury 24-16 °C.

Od końca lutego temperatura nieco wzrasta, ale i tak w okresie letnich miesięcy hotele i biura podróży oferują najprzeróżniejsze ceny promocyjne i zniżki. Jeżeli zatem komuś szkodzą ekstremalne upały, to zdecydowanie bardziej będzie zadowolony z wyboru zimowego wariantu.

Język
Językiem urzędowym jest język arabski

Czas
Różnica czasu to + 3 godziny, w okresie letnim wynosi to + 2 godziny.

Waluta
Oficjalną walutą jest 1 Dihram (Dh), który dzieli się na 100 Fils. Kurs jest w miarę stabilny i wynosi średnie 1 dihram = 0,6 PLN. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, bo często pomoże to w zakupach. Dużo jest tutaj luksusowych towarów, których cena wynosi 3 europejskiej.

Zaleca się mieć drobne, ponieważ nie każdy handlarz będzie mógł nam wydać resztę i rozmienić duży banknot. Oprócz miejscowej waluty warto mieć przy sobie euro i dolary, które można bez problemu wymienić w każdym prywatnym punkcie, których jest wiele w centrach miast.

Wymiany można dokonać także w hotelach, ale z gorszym przelicznikiem. W większości hoteli, murowanych sklepów i lepszych restauracjach, można płacić kartą typu Visa i Eurocard Mastercard, American Express. Niektóre mniejsze sklepy mogą za wykorzystanie karty pobierać nielegalnie prowizję 2-5 %.

Wiza
Mieszkańcy Rzeczpospolitej Polskiej muszą posiadać ważną wizę. Można ja załatwić za pośrednictwem biura podróży lub w najbliższej ambasadzie ZEA, która znajduje się w Wiedniu lub Berlinie. Jej załatwienie trwa do trzech tygodni, ale w wyjątkowych przypadkach możliwe jest wystawienie tego dokumentu w ciągu dwóch dni. Kopię wizy należy okazać po przylocie do ZEA urzędnikowi imigracyjnemu, który na tej podstawie wyda nam pozwolenie na pobyt.

Wiza turystyczna uprawnia do przebywania na terenie ZEA do 30 dni (nie ma możliwości przedłużenia jej okresu ważności) oraz jest ważna 60 dni od daty wystawienia i uprawnia do jednorazowego przekroczenia granicy na lotniskach w Dubaju, Sharjah, Abu Dhabi i Ras Al Khaimah oraz na lądowym przejściu granicznym w Hatta (Oman).

Napiwki
W ZEA nie może się zdarzyć, by kelner okazał się nieprzyjemny, gdy nie dostanie napiwku. Zwyczajem jest pozostawianie napiwków, gdy jesteśmy zadowoleni z dobrej obsługi. W luksusowych restauracjach jest to 10-15 % bezpośrednio doliczana do rachunku, gdzie indziej ta część na rachunku się nie pojawi i należy się liczyć z większym wydatkiem.

Fotografowanie
Zabronione jest fotografowanie lotnisk oraz obiektów wojskowych.

Woda
Woda z wodociągów miejskich pochodzi w całości z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zaleca się spożywanie wody mineralnej butelkowanej.

Szczepienia
Nie są wymagane żadne szczepienia. Należy zabrać ze sobą leki przeciw problemom żołądkowym i trawiennym oraz przeciw oparzeniom. Jeśli ktoś przyjmuje stałe lekarstwa należy je zabrać ze sobą, gdyż na miejscu są bardzo drogie i z reguły nie ma odpowiedników.

Ambasady
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
Abu Dhabi, Delma Street, Corner with Karama Street,
P. O. Box 2334, ABU DHABI, United Arab Emirates.
tel. (0-09712) 4465-200 ; fax 4462-967

Zobacz również:


Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.