Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Izrael

Izrael – kraj położony w Azji, nad Morzem Śródziemnym, graniczący z czterema państwami: Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem.  Odwiedzać go można całym rokiem – w zależności od tego co chcemy zobaczyć. W części państwa położonej nad Morzem Śródziemnym najlepszym okresem by wypoczywać jest okres kwiecień-listopad. Największe upały występują w lipcu i sierpniu. Zimy są łagodne.

Obszar nad Morzem Martwym zaoferować może dłuższy czas plażowania: pomimo tego, że noce i wieczory mogą być chłodne w dzień temperatura nie spada nigdy poniżej 20 stopni. Od września do maja temperatury sięgnąć mogą 40 stopni Celsjusza. W grudniu i styczniu oraz w październiku i listopadzie temp. wody wynosić może 19 - 23 stopnie, natomiast w pozostałych miesiącach ponad 25 stopni Celsjusza. Udając się w głąb kraju – Jerozolima – lato przywita nas słoneczną, gorącą i dosyć wietrzną pogodą. Noce są tutaj chłodne. Zimą występują tu opady śniegu.


Chcąc uniknąć upałów oraz dużej liczby turystów, najlepiej wybrać się tam w maju i wrześniu. W kwietniu, październiku oraz grudniu natomiast zwiedzanie może spotkać się z trudnościami spowodowanymi przez obchody świąt. Kuchnia izraelska łączy w sobie elementy kilku kuchni: śródziemnomorskiej, tureckiej i arabskiej. Czasem swoje pomysły czerpie z kuchni Dalekiego Wschodu.

Do tradycyjnych potraw kuchni izraelskiej należą:

 • mussachcan – podawane na chlebie pita przyprawione mięso kurczaka z dodatkiem cebuli i migdałów
 • cygara marokańskie – siekane mięso mocno przyprawione pieprzem, zawinięte w rurki i zapiekane
 • tahini – pasta produkowana wraz z użyciem sezamu, natki pietruszki, czosnku, nasączona oliwą i sokiem z cytryny
 • szabas czulent – gulasz, przygotowywany z mięsa wołowego, ziemniaków, marchwi, kaszy jęczmiennej, cebuli i fasoli
 • falafele – kulki ciecierzycy smażone na głębokim tłuszczu, zawinięte w chlebie pita wraz z liśćmi sałaty
 • sałatka jerozolimska – sałatka bardzo przypominająca sałatkę grecką, w jej skład wchodzą między innymi oliwki, ser feta, czasami granaty

Przystawki, które podawane są w Izraelu to: babaganusz (puree z pieczonego bakłażana), kibbe (krokiety z siekanego mięsa oraz pszenicy bulgur, do których dodane są cebula i orzeszki piniowe), tabuleh (kuskus wraz z drobo posiekanymi liśćmi mięty, natki pietruszki, pomidorów, ogórka, cytryny, cebuli dymki oraz oliwy) oraz humus (pasta z ciecierzycy wraz z oliwą, cytryną i czosnkiem).

Informacje praktyczne:

 • Walutą Izraela jest Nowy izraelski szekel.
 • Polscy obywatele nie potrzebują wiz na przebywanie na terenie Izraela.
 • W większych skupiskach miejskich niewskazane jest noszenie skąpych strojów, szczególnie w trakcie zwiedzania świątyń oraz miejsc kultu.
 • Czas +1h.
 • W większości miast w gniazdkach prąd ma napięcie 230V / 50 Hz, tylko w Jerozolimie inaczej : 220V / 50 Hz.
 • Szczepienie się nie jest obowiązkowe.

Główne miasta turystyczne to:

Tel Aviv – drugie co do wielkości miasto w Izraelu.  Położony jest nad Morzem Śródziemnym, gdzie najlepszym okresem by wypoczywać jest okres kwiecień – listopad. Temperatura powietrza przekracza wtedy 25 stopni Celsjusza. Zimy występujące tutaj są typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, w lipcu i sierpniu występują upały, które łagodzi wiatr wiejący od morza.

- zobacz nasza ofertę hoteli w Tel Aviv

Co warto zobaczyć?
Białe Miasto – jest to określenie dotyczące około 5 tysięcy budynków wybudowanych z stylu Bauhaus. Większość z nich pomalowanych jest na biały kolor, dlatego Tel Aviv nazywany bywa czasem „Białym Miastem”. Wybudowane są one w stylu Bauhaus. Zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są one dziedzictwem narodowym Izraela.

Port w Jafie – jeden z najstarszych portów na świecie. Nowoczesne doki, galerie sztuki, sklepiki z pamiątkami oraz kawiarnie to miejsca gdzie nie sposób nie zajrzeć. Sprawią, że zwykły spacer nadmorską promenadą będzie wspaniałym przeżyciem. Tuż przy porcie znajduje się nieczynna latarnia morska Jaffa, a także most, na którego balustradzie zobaczyć można symbole znaków zodiaku. Cumują w nim statki wycieczkowe oraz kutry rybackie.

Meczet Mahmoudia – jest to budowla pochodząca z 1812r. Jego znaczącą częścią jest XII-wieczna wieża minaretu. W pobliżu znajduje się fontanna, która została wybudowana dla pielgrzymów, a także wieża zegarowa, którą wzniesiono na cześć sułtana tureckiego Abd-ul-Hamida II.

Muzeum Ziemi Izraela – miejsce, które gromadzi kolekcje dotyczące archeologii, antropologii oraz historii Ziemi Izraela. Podzielone jest ono na kilkanaście tematycznych pawilonów, m.in. Pawilon Szkła, Pawilon Ceramiki, Pawilon Etnografii i Folkloru. Zwiedzanie całego muzeum może zająć nawet cały dzień, dlatego polecane są dwie trasy, z których jedna zajmuje cały dzień, a druga pół dnia. Teren muzeum dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

Muzeum Żydowskiej Diaspory – ważna instytucja kulturalna Izraela, która w swoich zbiorach zawiera wiele materiałów ważnych dla mieszkańców. Dzieła ukazują dzieje oraz kulturę różnorodnych narodów, gdzie Żydzi podczas Diaspory musieli żyć. Mówi się, że miejsce to łączy naród żydowski ze swoimi korzeniami, a także umacnia żydowską tożsamość narodową. Zobaczyć tam można tradycyjne stroje, książki, zdjęcia, filmy, przedmioty liturgiczne. Jednym z najciekawszych dzieł jest „Ośrodek Dokumentacji Wizualnej”, który posiada największą kolekcję fotografii żydowskiej.

Sala Niepodległości (Muzeum Historii Tel Avivu) – muzeum, które oferuje zbiory dotyczące współczesnej historii państwa. Stanowi ono część Muzeum Ziemi Izraela. Większość zgromadzonych przedmiotów jest oryginalna, tylko niektóre zostały odtworzone. Na ścianach widnieją zdjęcia i dokumenty związane z historią niepodległości państwa izraelskiego, oprócz tego zobaczyć można tutaj wiele zaproszeń, notatek i Deklarację Niepodległości. Istnieje również możliwość zobaczenia 16-minutowego filmu, który opisuje wydarzenia z tamtego okresu.

Muzeum Palmach – muzeum poświęcone żydowskim oddziałom wojskowym. Jego ekspozycje nie przypominają tych standardowych, bowiem jest to przestrzenna prezentacja połączona z prezentacjami filmów dokumentalnych. By zwiedzić muzeum należy się wcześniej umówić. Zwiedzanie następuje w grupach nie większych niż 25 osób. Jest możliwość skorzystania z przewodnika w językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim – jest to zapis dźwiękowy słuchany przez słuchawki.

Plac Rabina – nazwa tego miejsca pierwotnie brzmiała „Plac Królów Izraela”, jednak by uczcić pamięć zamordowanego premiera Icchaka Rabina zmieniono nazwę na obecną. Znajduje się w centrum Tel Avivu, przy ulicy Ibin Gvirol. W 1974r wystawiono tam Pomnik Holokaustu. Obywa się tu wiele uroczystości państwowych, ale też festynów, targów, wieców lub manifestacji. Przy Placu Rabina znajduje się Ratusz, z którego politycy obserować mogli przebieg uroczystości.

Wielka Synagoga – największa synagoga w Izraelu, czynna: odbywają się w niej regularnie modlitwy, ćwiczenia, wykłady oraz różne zajęcia edukacyjne. Charakterystyczne dla tego budynku są: duża kopuła, betonowe kolumny oraz wielkie sklepienie. W oknach widnieją witraże, będące replikami tych, które pochodzą z europejskich synagog, które zniszczone zostały w trakcie II wojny światowej.

Kościół św. Piotra – kościół franciszkański zbudowany w 1654r, dwukrotnie niszczony i odbudowywany. Jest on największym budynkiem w Starej Jaffie. Jego wnętrze przypomina wnętrza europejskich katedr: wysokie sklepienia, witraże wykonane przez Franza Xavera Zettlera oraz ściany z marmuru. Msze odbywają się tutaj po angielsku, po włosku, po hiszpańsku, po niemiecku oraz po polsku.

Meczet Al – Bahr – najstarszy meczet w Jaffie. Znajduje się on w porcie Ha’Aliya Hashinya, przez co często nazywany jest „Meczetem Morskim”. Oprócz mieszkańców odziewdza go też dużo rybaków i marynarzy.

Centrum Azrieli – centrum biznesowo handlowe w Tel Avivie. Złożone jest z trzech drapaczy chmur, które są najbardziej znanymi budynkami w kraju. Każdy z nich ma kształt innej figury geometrycznej, są nimi: kwadrat, koło i trójkąt. W centrum tym znajduje się ambasada Tajwanu. Ogromne budowle służą do wyświetlania różnych komunikatów, np. w Święto Niepodległości wyświetlana jest flaga Izraela. Znaleźć tam można klub fitness, kluby nocne, sale kinowe. Oprócz tego w kompleksie znajduje się czterogwiazdkowy hotel, apteka, mnóstwo restauracji, barów, kawiarni oraz stoisk spożywczych. Jest ono pilnie strzeżone ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal – centrum kultury, będące największym w mieście. Złożone jest z czterech budynków, gdzie mają miejsce różne przedstawienia teatralne oraz pokazy tańca współczesnego. Jest ono siedzibą dwóch zespołów tanecznych, wykonujących taniec współczesny: Bat Sheva i Inbal.

Park Jarkon – park miejski, znajdujący się nad rzeką Jarkon, zajmujący powierzchnię ok. 380ha. Ze względu na duży obszar terenów trawiastych, które znajdują się na terenie parku, mieści się tu wiele obiektów sportowych, aquapark, ptaszarnia, ogrody botaniczne. Po roku odwiedza go ponad milion gości. Oprócz tego na terenie parku wybudowano dwa miejsca koncertowe, dzięki którym możliwe było zorganizowanie koncertów takich gwiazd jak: Guns N’Roses, Michael Jackson czy Metallica.

Park Charlesa Clore’a – położony u wybrzeża Morza Śródziemnego park miejski. Zajmuje powierzchnię ponad 1ha. W parku znajduje się budynek Delfinarium, które zostało zamknięte, po czym otworzono w nim dyskotekę, którą również zamknięto. Ponadto mieści się tu Muzeum Niepodległości Etzel, w którym ujrzeć można różne publikacje, dokumenty oraz zdjęcia mające związek z działalnością żydowskiej podziemnej organizacji paramilitarnej Irgun.

Główne ulice Tel Avivu
Głównymi ulicami Tel Avivu są Dizengoff St. I Allenby Rd. z czego druga z nich porównywana jest do popularnej w Nowym Jorku Walk Street. Osoby, które mają ochotę pospacerować mogą udać się na Rothschild Blvd – jest ona najpopularniejszą trasą spacerową w mieście.

Ramat Gan Stadium – stadion piłkarski, którego liczba miejsc wynosi niemalże 42 tys. W tym miejscu czasem rozgrywa swoje mecze reprezentacja Izraela w piłce nożnej.

By zrobić zakupy warto udać się na najbardziej znany w całym mieście bazar Carmel. Sprzedawana jest tu głównie żywność, ale poza tym kupić tu można także obuwie, odzież, różne sprzęty gospodarstwa domowego, kwiaty oraz inne towary. Jest on czynny cały tydzień, poza szabatem.

Okolicą gdzie można udać się do przytulnych kawiarenek i  barów jest Dizengoff Square. Wiele osób przybywa tam jeszcze przed zapadnięciem zmroku. Wielbicielom nocnego życia z pewnością spodoba się jedna z największych dyskotek w Tel Avivie – Colosseum, znajdująca się przy HaYarkon St.

Jerozolima – największe miasto w Izraelu pod względem powierzchni jak i ludności, będące jego stolicą. Jest ono centralnym punktem dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Miasto te głównie jest kojarzone z zabytkami chrześcijaństwa. Odbywa się tutaj dużo wydarzeń kulturalnych – przedstawienia światła i dźwięku na Cytadeli Starego Miasta oraz Festiwal Izraela wraz z przedstawieniami, m.in. tanecznymi i teatralnymi.

Co warto zobaczyć?
Cytadela Dawida – historyczne miejsce, turecka twierdza, będąca częścią systemu obronnego miasta, zabezpieczać miała Bramę Jafską. Od 1939r otwarte jest w niej muzeum palestyńskiego folkloru, które po zniszczeniu w 1948r, zostało otwarte ponownie w 1988r. Przedmioty znajdujące się tam przedstawiają 4000-letnią historię Jerozolimy, ekspozycje są w porządku chronologicznym. Oprócz tego znaleźć można tam mapy, hologramy, rysunki, makiety i modele. Z wieży muzeum podziwiać można widok na Jerozolimę.

Muzeum Herzla – muzeum biograficzne, prezentujące życie i działalność Theodora Herzla – dziennikarza austrowęgierskiego, mającego żydowskie pochodzenie. Był on twórcą i głównym ideologiem syjonizmu (jest to ruch polityczny i społeczny, który doprowadził w 1948r. do powstania państwa Izrael). Posiada ono 4 sale. Każda z nich dotyczy innego etapu życia Herzla – pierwsza ukazuje jego młodość, druga ukazuje go na Pierwszym Kongresie Syjonistycznym, trzecia pokazuje jego badania naukowe, prowadzone przez niego aż do śmierci, czwarta natomiast porównuje wizję Herzla z współczesną rzeczywistością.

Instytut Sztuki Islamskiej – muzeum, do którego ekspozycji zaliczają się tkaniny, biżuteria, przedmioty świąteczne oraz inne elementy sztuki muzułmańskiej. Założone zostało w 1974r. Posiada dziewięć galerii w porządku chronologicznym, które przedstawiają wierzenia i sztukę cywilizacji islamu.

Jad Waszem – instytut powstały w 1953r, poświęcony ofiarom Holokaustu. W jego skład wchodzi: Nowe Muzeum Historyczne z Salą Imion, w której znajdują się dane ofiar Holokaustu, Izba Pamięci, Ogród Sprawiedliwych, Dolina Zabitych Wspólnot oraz Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście. Na jego terenie znajdują się pomniki upamiętniające zamordowane w czasie Holokaustu dzieci, żydowskich partyzantów i żołnierzy oraz Janusza Korczaka.

Muzeum Izraela – muzeum znajdujące się w Jerozolimie, oferujące wiele wystaw, prezentacji, publikacji oraz programów edukacyjnych. Rocznie odwiedza je blisko milion osób. Podzielone jest na cztery części: Skrzydło Sztuki – znajdują się tam ekspozycje stuki europejskiej, izraelskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i amerykańskiej oraz ekspozycje Oceanii; Skrzydło Judaików i Etnografii Żydowskiej – znaleźć tu można między innymi makiety synagog i świątyń, żydowskie rękopisy oraz wiele innych cennych ekspozycji pochodzących z żydowskich gmin; Skrzydło Archeologii – tutaj dowiedzieć się można czegoś więcej o historii Ziemi Świętej, ważnym miejscem tutaj jest Sanktuarium Zwojów, w którym przechowywane są rzadkie rękopisy Bilblii, w tym zwoje z Qumran; Skrzydło Młodzieży – w tym miejscu odbywa się realizacja programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a także różne pracownie i galerie.


Muzeum Rockefellera – muzeum archeologiczne, posiadające najbogatsze zbiory archeologiczne w mieście, jego założycielem był Jakub Hebry Breasted, jego nazwa natomiast wzięła się od nazwiska Johna D. Rockefellera, od którego pozyskane zostały środki finansowe na powstanie muzeum.

Bazylika Grobu Świętego – bardzo ważna świątynia dla chrześcijan. Znajdują się tu miejsca, gdzie ukrzyżowany został Jezus, tutaj został pochowany, a także tutaj zmartwychwstał. Zawsze znajduje się tu mnóstwo turystów. Na pierwszy rzut oka świątynia ta nie wyróżnia się, jednak po wejściu do środka widzimy Kamień Namaszczenia, gdzie złożone zostało ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża. Chyba wszyscy pielgrzymi klękają przed tym miejscem, polewają wodą i wcierają w siebie to, co zostało po obecności Jezusa. Stąd można także udać się do kaplicy Golgoty, gdzie znajdują się 3 ważne stacje drogi krzyżowej. Najważniejszym miejscem tutaj jest Grób Pański, do którego zawsze są długie kolejki.

Ściana Płaczu – jest ona jedyną zachowaną częścią drugiej świątyni żydowskiej. Każdy ma szansę pod nią wejść po wcześniejszej kontroli – należy przejść przez bramki oraz pokazać strażnikom bagaż. Strefy dla kobiet i mężczyzn są od siebie oddzielone. Strefa męska jest większa, oprócz tego mężczyźni mogą przejść na stronę kobiecą, odwrotnie jest to niedopuszczalne. Z wyjątkie szabasu i innych świąt żydowskich, fotografowanie i filmowanie jest dozwolone. Znajdując się tu warto zajrzeć do Ogrodu Archeologicznego Ofel, w którym zobaczyć można zachowane fragmenty mostu, który łączył Miasto Dawida z Wzgórzem Świątynnym.

Syjon – kolejne ważne miejsce w Jerozolimie. To tu umieszczona została Arka Przymierza, a Salomon miał tutaj swoją siedzibę. Wchodząc po schodkach na Syjon od strony ulicy trafiamy na zieleń oraz ku zdziwieniu boisko do gry w koszykówkę.

Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – wzniesiony przez cesarza Niemiec Wilhelma II, w tym miejscu według tradycyjnych wierzeń, Matka Chrystusa zakończyła swój ziemski żywot. Przy kościele znajduje się Wieczernik – symbol miejsca pierwszej wieczerzy, bowiem nie ma potwierdzenia, że ostatnia wieczerza odbyła się właśnie tutaj. Oprócz tego znajduje się tu także Grób Dawida (chociaż nie ma pełnej pewności kto w tym miejscu spoczywa) oraz Kościół  św. Piotra  i n Gallicantu, którego nazwa nawiązuje do wydarzenia opisanego w Biblii, kiedy to Szymon Piotr trzy razy wyrzekł się Chrystusa.

Góra Oliwna – wejście na sam szczyt wiąże się z ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza w bardzo słoneczną pogodę, jednak wchodząc tam po zachodzie słońca ujrzeć można piękny widok na oświetloną Jerozolimę. Na szczycie góry oraz na jej zboczach znajduje się wiele świątyń, m.in. cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, Kościół Viri Galilei czy Kościół Pater Noster. Oprócz tego wielu turystów odwiedza Grób Najświętszej Marii Panny oraz Ogrójec – miejsce, gdzie Jezus modlił się przed pojmaniem (przed wejściem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze).

Via Dolorosa – droga, którą Jezus niósł krzyż. Przy większości jej stacji znajdują się kapliczki i kościoły. Znajduje się tutaj także Klasztor Św. Anny, gdzie prawdopodobnie znajduje się miejsce urodzenia Matki Boskiej. Oprócz tego ujrzeć można sadzawkę, gdzie Jezus uzdrowił chorego.

Kopuła na Skale, Wzgórze Świątynne – wybudowana w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się Świątynia Żydowska. Wchodząc na Wzgórze Świątynne należy pamiętać o odpowiednim stroju oraz zachowaniu – nie wolno zbliżać się do wejścia meczetu oraz trzymać za ręce i przytulać-nawet do zdjęć.

Kościół Nawiedzenia – świątynia mieszcząca się na skalistym wzgórzu, otoczona cyprysami. Tradycja głosi, że w tym miejscu Maryja odmówiła Magnificat – pieśń chwały, oprócz tego kościół szczyci się odwiedzinami, których według Biblii Maryja dokonała Elżbiecie. Znajduje się w nim transkrypcja Magnificata przetłumaczona w 50 językach.

Biblioteka Narodowa Izraela – w swoich zbiorach gromadzi ponad 5.000.000 książek, mieści się na terenie Uniwersytetu Hebrajskiego. Jej własnością jest wiele rzadkich, unikalnych rękopisów i książek, ponadto kolekcja hebraików i judaików, które zgromadziła jest największą kolekcją na świecie.

Muzeum Krajów Biblijnych – zajmuje się ono badaniem kultur narodów, o których przeczytać można w Biblii, między innymi Egipcjan, Persów czy Aramejczyków. Ujrzeć tam można dużą ilość starożytnych dokumentów, monet, broni, ceramiki i znaczków. Ponadto zobaczyć tu można makiety starożytnych miejsc w Jerozolimie oraz piramidy w Gizie.

Biblijne ZOO – ogród zoologiczny, położony w Jerozolimie, w którym zobaczyć można dzikie zwierzęta opisywane w hebrajskiej Biblii. Przez kilka lat był najbardziej popularną atrakcją turystyczną w całym kraju.


Ogród botaniczny – położony w Nayot (dzielnica Jerozolimy), w części należącej do kampusu Uniwersytetu Hebrajskiego. Otwarty w 1985r. Złożony jest on z wielu sekcji, w których ujrzeć można florę pochodzącą z różnych zakątków świata: posiada część tropikalną, afrykańską, japońską.

Teddy Kollek Stadium – jeden z nielicznych stadionów w Izraelu, który spełnia wymagania UEFA. Jest on jednym z najnowocześniejszych w kraju. Często gra tutaj reprezentacja Izraela w piłce nożnej. Pomieścić może 21 tys. widzów.
Wiszący most – jest on jednym z wejść do miasta. Jego kształt podpowiadać może, że jest on gigantyczną harfą – „harfą króla Dawida”. Przez wielu ludzi przez jego kształt nazywany jest „mostem ze sznurków”. Od niedawna na moście funkcjonuje także transport tramwajowy.

Betlejem – centrum palestyńskiej kultury, identyfikowane jest ono jako miejsce narodzin Jezusa. Położone jest ono około 10 km od Jerozolimy. Większość jego mieszkańców to muzułmanie. Pielgrzymi z całego świata odwiedzają Betlejem całym rokiem.

Co warto zobaczyć?
Bazylika Narodzenia Pańskiego – kościół, zbudowany w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pierwszy kościół w Izraelu, będący jednym z najstarszych na świecie. Wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W znajdującej się w Bazylice Grocie Narodzenia zmienionej w kaplicę znajduje się miejsce narodzin Jezusa, które poświadczone jest tradycją oraz źródłami pisanymi.

Meczet Omara – zbudowany w 1980r, znajdujący się na placu Manger. Położony jest on około 200m od Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Jest on jedynym meczetem, który znaleźć możemy w starej części Betlejem.
Plac Żłóbka – znajduje się nieopodal Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Meczetu Omara. Jest on miejscem spotkań mieszkańców Betlejem, ale także miejscem by odpocząć przed ponownym zwiedzaniem zabytków. Obecnie jest on dostępny tylko dla pieszych. W Wigilię Plac Żłóbka zamienia się w duży bazar.

Grota Mleczna – mająca 6m głębokości, półnaturalna półsztuczna Grota, będąca sanktuarium maryjnym, które odwiedzają liczne pielgrzymki. W okresie bizantyjskim była ona miejscem kultu chrześcijańskiego. Jest ona własnością Kustodii Ziemi Świętej.

Grób Racheli – miejsce pielgrzymek dla podróżujących wielu religii. Znajduje się on w małym budynku. Często przy Grobie Racheli spotkać można wiele kobiet, które modlą się o płodność oraz szczęśliwe rozwiązanie.
Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego – jest to miejsce będące centrum kultury. Powstało w 1991r Złożone jest z kilku wystaw, w których podziwiać można palestyńskie kostiumy, folklor, historię oraz inne aspekty kultury.

Pałac Jacira – jest to największy hotel w mieście. Wybudowany w 1910r, który po bankructwie właścicieli zmieniał swoje „powołanie” : był więzieniem, publiczną szkołą oraz punktem kontroli wykorzystywanym przez armię izraelską. Często występują tu konfrontacje lokalnej młodzieży i wojska izraelskiego. Wybudowany jest w stylu typowej palestyńskiej architektury, mającej cechy arabskiego domu.

Nazaret – jest ono największym arabskim miastem w Izraelu, dlatego też nazywane jest „arabską stolicą Izraela”. Położone jest w sercu Galilei. Według Ewangelii to tutaj wychowywał się Jezus oraz tutaj znajdował się dom Jego i Maryi.

Co warto zobaczyć?
Bazylika Zwiastowania Pańskiego – zbudowana w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi narodziny Syna Bożego Jezusa. Jest to jedna z trzech najważniejszych świątyń Ziemi Świętej. Na jednym z krużganków otaczających fasadę znajduje się wizerunek Madonny z polską modlitwą „Powróć nas na Ojczyzny łono…”. Fasada uwieńczona jest posągiem Zbawiciela. Ściany ozdobione są m.in. mozaikami  z motywami pochodzącymi z Apokalipsy św. Jana Apostoła. Do centrum, gdzie celebrowana jest liturgia przyległa jest Grota Zwiastowania.

Studnia Marii – znajduje się ona w miejscu, gdzie najprawdopodobniej archanioł Gabriel obwieścił Maryi, że urodzi ona Jezusa, Syna Bożego. Mieści się ona w miejscu podziemnego źródła, które przez bardzo długi czas służyło jako wodopój dla mieszkańców.

Meczet Makam al-Nabi – meczet położony na przedmieściach Nazaretu, ok. 487 m.n.p.m.  Jest on dwupiętrową budowlą w kształcie trapezu. Rozciąga się stamtąd piękny widok na Jezreel, Gorną Galileę oraz Haifa Krayot.

Kościół Jezusa Chrystusa – protestancko-anglikański kościół, znajdujący się w pobliżu Kościoła Zwiastowania.  Nigdy nie został dokończony – przez kłopoty finansowe nie ma wieży. W czasie oddawania go do użytku był drugim takim kościołem na Ziemi Świętej.

Biały Meczet – najstarsza budowla tego typu w Nazarecie. Zwiedzanie meczetu nie jest możliwe w trakcie trwania modlitw, trwają one około 20 minut, pięć razy dziennie i należy zaczekać aż się skończą. Każdego piątku w kazaniu uczestniczy ponad 2tys. osób. Jest on także siedzibą Muzeum Historii Nazaretu.

Bazylika Przemienienia Pańskiego – znajduje się na górze Tabor, gdzie miało miejsce Przemienienie Chrystusa. Wybudowana została w okresie 1921-1924. Inspiracją do zbudowania tej budowli był syryjski Kościół Symeona Słupnika, do którego dołączone zostały elementy architektury romańskiej.

Kościół Mensa Christi – kościół rzymskokatolicki. Jest on niewielką budowlą, która wzniesiona jest na planie kwadratu, na jego drzwiach wyryte są symbole zakonu franciszkanów. Kościół jest nieczynny i zamknięty. Jeśli chcemy go zwiedzić należy zwrócić się z prośbą do mieszkańców, którzy mają klucze.

Har Kidumim – góra mająca 397m wysokości, znajdująca się w Dolnej Galilei. Uznawana jest za miejsce, z którego mieszkańcy miasta chcieli strącić Jezusa. Jej obszar jest obecnie wykorzystywany w celach utworzenia parku krajobrazowego.

Klasztor Franciszkanów – zespół klasztorny, w którym obecnie przebywa około 20-30 mnichów. W jego podziemiach znajduje się małe muzeum ukazujące historię Bazyliki Zwiastowania Pańskiego, na dolnym piętrze natomiast widnieje wystawa, na której obejrzeć można zdjęcia klasztoru i Bazyliki Zwiastowania Pańskiego oraz stare fotografie arabskiej wioski Nazaret. Oprócz tego znajduje się tu także katolicka szkoła Saint Terra.

Starożytna łaźnia – termy znajdujące się na Starym Mieście, którą odkryto w 1993r. Stworzona była systemem hypocaustum: pomieszczenia, gdzie znajdowały się baseny oraz sala do wypoczynku ogrzewane były gorącym powietrzem, które rozprowadzane było pod podłogą. System ten oraz piec są najładniejszym zachowanym systemem na całym Bliskim Wschodzie.  Jest ona udostępniona dla turystów.

Cmentarz żołnierzy niemieckich – cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest 261 żołnierzy niemieckich walczących podczas I wojny światowej na terenie Palestyny. Zajmuje on powierzchnię około 1200 m2, znajduje się przy Szpitalu Świętej Rodziny. By się tam dostać należy przejść przez teren szpitala, nie ma innej możliwości wejścia.

Hajfa – izraelskie miasto, trzecie co do wielkości pod względem powierzchni oraz ludności. Znajduje się na północy kraju, nad Zatoką Hajfy u wybrzeża Morza Śródziemnego. Znajdujący się tu port Hajfa to największy port przeładunkowy i pasażerski w kraju. Znajduje się wokół niego wiele zakładów przemysłowych, łącznie z rafinerią ropy naftowej. Miasto te jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym.

Co warto zobaczyć?
Świątynie Baha’i – budowle należące do Światowego Centrum Baha’i. Jest to ponad 20 budynków o różnym przeznaczeniu – biura, budynki administracyjne, domy pielgrzymów, biblioteki, obiekty historyczne oraz sanktuaria, a także oprócz tego jest to 30 ogrodów i tarasów. Jest on najważniejszym celem pielgrzymek.

Narodowe Muzeum Morskie – ukazuje ono około 5tys letnią historię, która związana jest z morzem oraz obszarem basenu Morza Śródziemnego, Morza Czerwonego i Nilu. Znajduje się u podnóży góry Karmel. Początkowo ekspozycję stanowiła prywatna kolekcja założyciela, obecnie zbiory muzealne są jednymi z największych kolekcji archeologicznych w kraju.

Muzeum Sztuki Japońskiej Tikotin – jedyne tego typu muzeum na Bliskim Wschodzie, w całości poświęcone sztuce japońskiej. Znajduje się na górze Karmel. Jego zbiory wynoszą około 7000 eksponatów, między innymi obrazy, rysunki, książki, ceramikę, rękodzieła i inne, które pochodzą w większości z okresu XIV – XIX wieku. W 1995 roku otwarto kolejną część muzeum, które prezentuje współczesną sztukę japońską.

Muzeum Hecht – założone w 1984 roku, znajdujące się u podnóży góry Karmel. Eksponaty archeologiczne, ale też i te dotyczące historii ziemi Izraela uporządkowane są chronologicznie. W skład ekspozycji wchodzą między innymi monety, biżuteria, ceramika, mozaiki.  Reuben i Edith Hechtowie podarowali swoją kolekcję na rzecz Uniwersytetu Hajfy.

Klasztor karmelitów bosych Stella Maris – światowe centrum Zakonu Karmelitów, poświęcone Najświętszej Marii Pannie Gwieździe Morza, a także Świętej Rodzinie oraz Eliaszowi - prorokowi. Miejsce te jest bardzo popularne wśród pielgrzymów i turystów. W jego pobliżu znajduje się latarnia morska.

 

 

Tagi: Izrael, informacje praktyczne, Ziemia Święta, zwiedzanie, Hajfa, Nazaret, Betlejem, Tel Aviv, Jerozolima, polski przewodnik, hotele w Tel Aviv, wycieczki objazdowe, fakultatywne, indywidualne zwiedzanie,

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.