Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Kenia

Kenia zafascynuje zarówno tych, którzy pragną na własnej skórze poczuć afrykańską egzotykę, obejrzeć żyjące na wolności dzikie zwierzęta, jak i tych, którzy po prostu chcą spędzić wakacje na rajskich plażach. Magiczne piękno i egzotyczna odmienność, w połączeniu z wysokiej klasy infrastrukturą hotelową gwarantują udany wypoczynek i niezapomniane wrażenia.

Kenia - kraj położony nad Oceanem Indyjskim, we wschodniej Afryce. Od strony północnej graniczy z Somalią, Etiopią i Sudanem, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Kraj jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo - wybrzeże liczy ponad 400 km długości, oferuje białe plaże, turkusową wodę z malowniczymi wysepkami, w głębi kraju znajdują się pokryte wiecznym śniegiem szczyty górskie, tropikalne lasy, aktywne gejzery, wygasłe wulkany i spalone słońcem pustynie.

Kiedy jechać do Kenii?
Kenie możemy odwiedzać przez cały rok. W styczniu, lutym oraz w okresie trwającym od lipca do października (pora sucha), mamy najlepsze warunki do tego, by udać się na safari, gdzie możemy podziwiać zwierzęta. Wypoczynek na plaży natomiast najlepiej planować na miesiące: sierpień i wrzesień – unikniemy wtedy pory deszczowej, a temperatura powietrza wynosić będzie ok. 29 ºC (temp. Wody – ok. 24 ºC).


Regiony, które warto zobaczyć w Kenii:
Mombasa – drugie co do wielkości miasto, największy port w kraju. Jej najpiękniejszą dzielnicą jest Stare Miasto – duża ilość uliczek, meczetów i starych domów. Północne Wybrzeże to idealne miejsce na wypad na safari do Parków Narodowych, np. do  Tsavo East, który znany jest z dosyć sporej ilości słoni oraz afrykańskich sawann. Wybrzeże Południowe natomiast to raj dla plażowiczów – złociste plaże, w tym jedna z najpiękniejszych, otoczona urokliwą rafą koralową – Diani Beach. Można powiedzieć, że miejsce to stworzone jest do uprawiania sportów wodnych, np. nurkowania czy windsurfingu. Drugim godnym zainteresowania miejscem jest kurort Tiwi Beach, który oferuje tańsze zakwaterowanie oraz jedną z najszerszych plaż. Obydwa miejsca są dobrą opcją aktywnego i słonecznego wypoczynku.

Watamu, Malindi – ta część wybrzeża oferuje nam piaszczyste plaże i malownicze krajobrazy. Jest idealnym miejscem dla osób pragnących egzotycznego wypoczynku. Goście, którzy co roku licznie przybywają do tutejszych kurortów mogą podziwiać parki narodowe – Malindi Marine National Park oraz Watamu Marine Park, obejmujące jeden z najpiękniejszych części wybrzeża. W Malindi warto zwiedzić plac targowy, starą dzielnicę Suahili i wąskie uliczki. W Watamu natomiast ruiny Gede. Miłośnicy windsurfingu jak i wędkarstwa sportowego znajdą tu świetne warunki do uprawiania tych sportów.

Lamu i Północne Wybrzeże – Na wyspę można dostać się tylko drogą wodną. Główna ulica jest pełna sprzedających – można tam kupić praktycznie wszystko. Wspaniałe wydmy Ungwana Bay, ruiny w Ras ya Mwana czy meczet Pwani to tylko część tego, co możemy tu zobaczyć. Miasto Lamu wpisane zostało na światową listę dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, na wyspie o tej samej nazwie nie występuje ruch drogowy – głównym środkiem transportu są osły. Z Lamu możemy dotrzeć na wyspę Pate – gdzie m.in. możemy zobaczyć ruiny miasta Nabahani; wyspę Manda – tu znajduje się lotnisko archipelagu wysp; zobaczyć możemy meczet z wysoką kolumną, o której krąży historia, że został kiedyś pod nią pochowany jakiś szejk; wyspę Kiwayu -  tam możemy zwiedzić rezerwat morski Kiunga, rezerwaty lądowe: Dodori i Boni.

Tsavo – Amboseli – południowa część Kenii, która graniczy z Tanzanią. Umożliwia nam ona oglądanie dzikiej przyrody jak i żyjących dziko zwierząt takich jak: słonie, zebry czy lamparty, które możemy podziwiać w dwóch Parkach Narodowych: Park Safari Tsavo – najstarszy w Kenii, jeden z największych na świecie, oraz Park Safari Amboseli – jego nazwa została wzięta od jeziora, pojawiającego się okresowo; jeden z najchętniej odwiedzanych w Kenii, na jego terenie gościom udostępnione są wioski Masajów, które przybliżą nas do kultury tego afrykańskiego plemienia.

Środkowa Kenia – Nairobi – rozrywki, które oferuje stolica Kenii z pewnością nie pozwolą turystom się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie: od safari, przez zwiedzanie Nairobijskiego Parku Narodowego, aż po kluby, dyskoteki itp. Jeśli jesteśmy zainteresowani gatunkami fauny i flory, której nie da się spotkać w innym parku możemy udać się do Park Safari Meru – parku narodowego, który jest jednym z często odwiedzanych z parków w kraju, który  jako jedyny oddaje „dziką” atmosferę. Oprócz tego w Nairobi zwiedzić możemy Muzeum Narodowe, galerię sztuki współczesnej, Archiwum Państwowe, budynek parlamentu, Muzeum Kolejnictwa, Galerie Watattu i wiele innych. W poszukiwaniu pamiątek każdy z pewnością znajdzie coś w południowej części głównej ulicy Nairobi – Kenyatta Avenue, na której znajduje się pomnik zasłużonego dla Kenii prezydenta Jomo Kenyatty.

Zachodnia Kenia – Region Masai Mara to część Parku Narodowego Serengeti, gdzie można zobaczyć zwierzęta charakterystyczne dla kontynentu afrykańskiego. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom safari i podobnych przygód. Oprócz tego możemy podziwiać  wioski Masajów, zamieszkujących ten region, skąd też nazwa, a w nich ich stroje czy obyczaje. Oprócz tego można udać się nad Jezioro Wiktorii – jest ono największym jeziorem w Afryce, na terytorium Kenii znajduję się niestety tylko niewielka część, nad którą położone jest miasto Kisumu. Niedaleko znajdziemy też Park Narodowy Wyspy Ndere.

Wielkie Rowy Afrykańskie – malownicze krajobrazy, na które składają się gejzery, jeziora (w tym m.in. Jezioro Turkana, Jezioro Tanganika, Jezioro Alberta i inne) czy wulkany. Region ten słynie z bogactwa ptaków. Oprócz tego jest królestwem najniebezpieczniejszych zwierząt zamieszkujących Afrykę. Możemy zobaczyć tu wiele rezerwatów, podziwiać afrykańską roślinność. W środkowej części tego regionu możemy zobaczyć miasto Maralal, w którym odbywają się coroczne wyścigi wielbłądów.


Dodatkowe Informacje
W Kenii obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, prezydenta, flagi narodowej, wojska, policji, portów i dworca kolejowego. Z kraju nie wolno wywozić wszelkiego rodzaju zwierząt (ptaków, płazów, gadów, skorup żółwi, preparowanych motyli) oraz roślin, muszli, koralowców, kości słoniowej i skór zwierzęcych.

Podczas pobytu należy używać środki przeciw komarom, a także zachować podstawowe zasady higieny, jak picie wody butelkowanej, mycie rąk i spożywanych owoców itd. Przy wjeździe do Kenii należy zadeklarować posiadanie kamery video. O pozwolenie na filmowanie należy zapytać muzułmańskie kobiety oraz Masajów. Kąpiel nago, opalanie bez biustonosza jak i plaże naturystów są w Kenii niedozwolone. Za każdą usługę w hotelu, na statku itp. oczekuje się podziękowania w formie tradycyjnego napiwku.


Dokumenty
Wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, którą kupuje się na lotnisku w Mombasie. Wiza jest ważna 90 dni (licząc dzień wjazdu i wyjazdu), koszt wizy wynosi 50 USD (płatne gotówką na lotnisku w USD). Wymagana ważność paszportu wynosi minimum 6 miesięcy, licząc od daty planowanego wyjazdu z Kenii. Paszport musi posiadać minimum dwie wolne strony. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty imigracyjne przyjazdu i wyjazdu.

Czas przelotu
Czas przelotu z Polski do Mombasy wynosi około 10 godzin.

Czas lokalny
Względem czasu polskiego + 2 h (w stosunku do czasu zimowego).

Język
Językiem urzędowym jest suahili i angielski.

Waluta
Walutą Kenii jest szyling kenijski (KSH), 1 USD = 75.00 KSH, 1 EUR = 100.00 KSH. Na terenie Kenii akceptowane są banknoty USD  wydane minimum w 2005 roku. W kantorze, bankach, sklepach, nikt nie przyjmuje banknotów wydanych przed rokiem 2005.

Orientacyjne ceny
woda mineralna 1,5 l – ok. 50-60 KSH, piwo w barze – ok. 60 – 70 KSH.

Szczepienia
Szczepienia nie są obowiązkowe, jednakże WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi. Polecamy profilaktykę antymalaryczną, w sprawie leków i ich dawkowania prosimy o kontakt z lekarzem specjalistą.

Napięcie
220-240 V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery – do kupienia w każdym hotelu (ok. 100 KSH).

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.