Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Turcja

Turcja - kraj pomiędzy Wschodem a Zachodem, na granicy Europy i Bliskiego Wschodu położony jest bardzo zróżnicowany kraj. Nazywa się Turcja. Jedynie trzy godziny lotu przeniosą nas do miejsca gdzie na każdym kroku zaskakują i fascynują krajobrazy, obyczaje, historia i niezwykli ludzie. Przyroda i krajobraz tego kraju są nierozerwalnie związane z jej historią i kulturą.

Niektóre osady ludzkie powstały tutaj już 9000 lat temu, w regionie zwanym Anatolią. Pierwszą wielką cywilizację na tym terenie stworzyli Hetyci. Za rządów króla Hetytów, Lubarnasa, kraj doszedł do znaczącej potęgi, jednakże w wyniku wojny trojańskiej w II tysiącleciu p.n.e. imperium hetyckie uległo ostatecznemu rozpadowi na rzecz Greków.

W całej swojej historii obszar turecki znajdował się również pod władza Persów, Hellenów, Rzymian, Seldżuków oraz Ottomanów. Imperium Ottomańskie trwało setki lat a pod jego panowaniem rozkwitła sztuka, kultura i nauka.

Po wielu podziałach z czasów I wojny światowej, finalnie, w 1923 roku, Turcja uzyskała swoje obecne granice w wyniku traktatu z Lausanne i została ogłoszona republiką. Tak bogate i długie dzieje tego kraju, ścieranie się wpływów różnych kultur i religii pozostawiły po sobie bezcenne dziedzictwo architektoniczne, kulturowe i historyczne.

Na przełomie wieków powstały znane pod względem historycznym miasta takie jak Troja, Pergamon, Efez, Didyma, Perge czy Aspendos, w których do tej pory zachowały się zabytkowe gmachy i pomniki.

W pobliżu meczetów stoją prawosławne świątynie, a ruiny rzymskich teatrów sąsiadują z hetyckimi osadami. Turcja to nie tylko raj dla miłośników historii. To również ośnieżone szczyty, bezkresne plaże, ukryte jaskinie, lasy piniowe i niesamowite wytwory skalne. To kraj którego linia brzegowa jest długości 8333 km i biegnie wzdłuż czterech mórz: Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego.

Turcja to kraj posiadający szczyty górskie przekraczające wysokość 3000 m n.p.m. (najwyższy szczyt to Ararat, 5122 m n.p.m.). To kraj pięknych jezior, gdzie największe z nich, Van, jest wielkości 3713 km2. To kraj bogatej fauny i flory. Turcja ze swoją różnorodnością krajobrazową i historyczną, z doskonale rozwiniętą bazą hotelową i gastronomiczną, z gwarantowaną piękną pogodą, z bardzo życzliwymi i gościnnymi mieszkańcami oraz z konkurencyjnymi cenami jest doskonała propozycją na spędzenie niezapomnianych wakacji.

Antalya - główne centrum rejonu południowego wybrzeża Turcji, słynące z idealnego klimatu i wspaniałego położenia. W ciągu ostatnich 20 lat miasto rozwinęło się w zawrotnym tempie i ze spokojnej nadmorskiej miejscowości przekształciło się w turystyczną metropolię i największy węzeł komunikacyjny i port przeładunkowy w tej części kraju.

Sercem miasta jest przepiękna starówka Kaleici gdzie wznosi się jeden z największych zespołów drewnianych domów z czasów osmańskich, jakie istnieją w Turcji. Prowadzi tam słynna, licząca prawie 2000 lat potrójna Brama Hadriana. Największą ulicą miasta jest Uzun Carsi Sokak gdzie znajdują się liczne restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. Ulica ta prowadzi przez starówkę to wieży Zegarowej (z XIX w.) położonej powyżej przepięknego minaretu Yivli Minare będącego symbolem miasta. Znajdujący się naprzeciwko wieży teren pełni funkcję nieformalnego bazaru i kawiarni na świeżym powietrzu rozciąga się stąd ładny widok na zatokę.

Wybrzeże Antalyi charakteryzujące się nieregularnymi skalistymi cyplami, ustronnymi zatoczkami oraz piaszczystymi plażami jest rajem dla miłośników kąpieli słonecznych oraz sportów wodnych.

Alanya - to drugie po Antalyi największe miasto w rejonie Morza Śródziemnego. Jest najbardziej na wschód wysuniętą miejscowością i dzięki usytuowaniu pomiędzy wybrzeżem a górami Taurus najcieplejszym miejscem w tej okolicy.

Największym zabytkiem miasta jest zamek na szczycie przylądka do którego prowadzi długa, kręta droga. Niegdyś senna osada rybacka dzięki rozwojowi tursytyki jest dzisiaj dużym kurortem turystycznym z licznymi hotelami, restauracjami, portem oraz promenadą obsadzoną palmami. Rozległe plaże ciągną się od centrum 3 km na zachód i 8 km na wschód. Alanya słynie z bogatego życia nocnego dzięki bardzo dużej ilości dyskotek.

Side - nazwa ta oznacza owoc granatu. W czasach helleńskich był to starożytny port oraz miejsce schadzek Antoniusza i Kleopatry. Obecnie jest to znana miejscowość turystyczna, która licznie przybywającym tu turystom oferuje starożytne ruiny, piaszczyste plaże, liczne sklepy i szeroki wybór ośrodków turystycznych na bardzo wysokim poziomie. Mnóstwo miejsc w których można coś zjeść i wypić zadowoli wszelkie gusta smakowe jak i estetyczne ponieważ wiele restauracji jest na świeżym powietrzu co zapewnia ładne widoki.

BELEK - położona w sosnowym lesie, w połowie drogi między Side i Antalyą, bardzo elegancka, turystyczna miejscowość z mnóstwem luksusowych hoteli. Jest to raj dla miłośników kąpieli morskich i słonecznych oraz zapalonych graczy w golfa. Narodowy Klub Golfowy, zlokalizowany w Belek, oferuje grę na osiemnasto - i dziewięciodołkowym polu.

Kemer - jest to miejscowość całkowicie nastawiona na turystykę i w tym celu wybudowana. Położona pomiędzy szerokim pasem wybrzeża a górami usianymi lasami piniowymi. Liczne sklepy, promenada, przystań, kawiarnie i restauracje umilają czas przybywającym tu turystom. Plaża w Kemer oznaczona jest błękitną flagą. Ośrodek zaprojektowano z rozmachem, z dużą ilością zieleni, luksusowymi hotelami, kompleksem rekreacyjnym Aquaworld i wieloma dyskotekami.

Stambuł - dawna stolica imperium w sercach społeczności tureckiej nadal pozostaje najważniejszym miastem w kraju i jest powodem do dumy. Wyjątkowe miejsce pełne kontrastów, nowoczesne biura i wieżowce, luksusowe hotele, ekskluzywne restauracje, modne sklepy i centra handlowe oraz liczne kluby nocne sąsiadują z monumentalnymi budowlami sprzed setek lat.

Nie można powiedzieć że było się w Stambule jeśli nie zobaczy się takich zabytków jak: Hagia Sophia, (kościoł Mądrości Bożej), Pałac Topkapi i otaczający go park Gulhane, Zatopiony Pałac znany również jako Cysterna Bazylikowa, Hipodrom czy Błękitny Meczet.

Obywatele polscy odwiedzający Turcję muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy licząc od opuszczenia kraju. Podczas takiego pobytu turystycznego możemy przebywac maksymalnie 30 dni. Wymagana jest opłata wizowa, którą można zrobić na stronie https://www.evisa.gov.tr/pl/

Zobacz również:

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.