Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Wielka Brytania - Londyn

Wielka Brytania - Londyn informacje dla turystów
Londyn - stolica Wielkiej Brytanii, położony jest w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, 60 km od jej ujścia do Morza Północnego.

- zobacz dużą mapę Londynu

Pod względem liczby mieszkańców miasto jest jedną z największych aglomeracji świata, rozciągającą się w promieniu 72 km od centrum Londynu z około 12,3 mln mieszkańców (tj. ponad 1/5 ogółu ludności Wielkiej Brytanii).


Londyn jest siedzibą Towarzystwa Królewskiego, Uniwersytetu Londyńskiego oraz wielu innych szkół wyższych.

Jest także dużym ośrodkiem kulturalnym: opera Covent Garden, słynne orkiestry (London Symphony Orchestra, BBC Orchestra i London Philharmonic Orchestra) oraz teatry (m. in. National Theatre). Znajdują się tu liczne muzea i galerie, które przyciągają turystów z całego świata.

Najbardziej znane to British Museum, National Gallery, Tate Gallery, Muzeum Wiktorii i Alberta, Natural History Museum, London Museum, Science Museum, Imperial War Museum.

- zobacz dużą mapę Londynu
(obok nazdjęciu)


Londyn jest także kojarzony z ogromną liczbą pięknych i zadbanych parków (Hyde Park, St. James Park, Kew Gardens, Green Park, Regent's Park i wiele innych).


Główne atrakcje miasta to ruchliwe ulice zbiegające się przy Trafalgar Square, pośrodku którego wznosi się 55-metrowa kolumna admirała Nelsona.

- zobacz dużą mapę Wielkiej Brytanii

Przy placu znajdują się: gmach Galerii Narodowej, imponujące budynki Canada House i South Africa. Przechodząc pod Łukiem Admiralicji (Admiralty Arch) wychodzi się na The Mall wiodący do pomnika królowej Wiktorii.

Parlament Brytyjski (Houses of Parliament) to największe osiągnięciem angielskiego neogotyku. Okazała elewacja od strony Tamizy jest najczęściej kojarzonym z Londynem widokiem.

Gmach posiada trzy wieże, z których najsłynniejsza jest wieża zegarowa - Big Ben. Tuż obok znajduje się jeden z najważniejszych i najstarszych zabytków historii Anglii; Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey) - miejsce koronacji i pochówku monarchów angielskich. Przy ruchliwej Victoria Street stoi rzymskokatolicka Katedra Westminsterska. Inne zabytki to zamek Tower of London i zwodzony most Tower Bridge, stanowiący kolejną wizytówkę miasta.

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.