Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Włochy, Sycylia - Wulkan Etna

Etna to najwyższy czynny wulkan Europy ok. 3340m. Wulkan jest zaliczany do stratowulkanów, czyli ma stożek usypany ze stałego materiału wulkanicznego (głazy, kamienie, popiół i pył), wyglądem przypomina wysypiska żużla. Dwie z najbardziej katastrofalnych erupcji miały miejsce w 1381 i w 1693 roku, w tej drugiej lawa dotarła do Katanii. 

- ceny biletów wjazdu na Etnę, ceny z 09.2013r

W ciągu ostatnich dwóch wieków zanotowano ponad 30 poważnych erupcji. Ostatnio słynny sycylijski wulkan ożył nocą 19 lutego 2013r. wysyłając w niebo fontannę ognia.

Erupcje z głównego krateru są rzadkie, za to częste z kraterów bocznych, gdzie tworzą się mniejsze stożki. Wulkan jest cały czas monitorowany. Mimo stałego zagrożenia, na zboczach Etny mieszka wiele ludzi. Popioły wulkaniczne są niezwykle urodzajne, jest tu wiele plantacji pomarańczowych i cytrynowych, oraz winorośli.

Na szczycie Etny przez 7 miesięcy w roku leży śnieg, można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe. Na zboczu wulkanu leży kurort narciarski - Piano Provenzana z pięcioma wyciągami.

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.