Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Indonezja, Papua Zachodnia 22 dni

Sumatra – Jawa – Bali - Sumbawa - Komodo – Rinca – Flores - Sulawesi - Nowa Gwinea


DZIEŃ 1:

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot z przesiadkami do Indonezji. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w programie, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki.


DZIEŃ 2:

Przylot na Sumatrę, pierwszą z indonezyjskich wysp na naszej trasie. Lądujemy w Medan, dużym mieście położonym w północnej części wyspy. Nocleg w Medan. Uwaga, w zależności od godzin przelotów możliwy nocleg tranzytowy w jednym z miast azjatyckich zamiast w Medan.


DZIEŃ 3:

Krótkie zwiedzanie centrum Medan - historyczny pałac sułtana. Wyjazd z miasta i podróż do Parku Narodowego Gunung Leuser. Park chroni tysiące kilometrów kwadratowych pięknych, górskich obszarów pokrytych wielogatunkową dżunglą. Największym skarbem Gunung Leuser jest piękna roślinność i dzika zwierzyna – słonie, tygrysy, nosorożce a przede wszystkim orangutany, których liczba szacowana jest tu na kilka tysięcy. Nocleg nad rzeką nieopodal parku. [dystans drogowy dnia: ok. 90 km]      


DZIEŃ 4: 

Kilkugodzinna piesza wycieczka do parku. W tym dniu zobaczymy orangutany, drugie naczelne co do wielkości po gorylach. Miejscowy przewodnik wytropi dla nas jedną z grup tych wspaniałych zwierząt, dzięki czemu będziemy mogli je sfotografować. Podglądanie orangutanów w ich naturalnym środowisku to fascynujące przeżycie.

Osoby nastawione na dłuższą i trudniejszą wycieczkę będą mogli pójść dalej, aby dotrzeć stromymi ścieżkami w dziksze ostępy parku. W tym wypadku możliwy jest powrót płytką rzeką zaimprowizowanymi pontonami. Po południu czas na spacer do pobliskiej miejscowości i kąpiel w czystej rzece. Wyjątkowe są też spotkania z miejscowymi ludźmi – wrażliwymi i pełnymi życzliwości. Nocleg nieopodal parku.


DZIEŃ 5:

Przejazd do Medan. Przelot z przesiadką do miasta Yogyakarta na Jawie, dawnej stolicy Królestwa Środkowej Jawy. Pobyt w mieście słynnym m.in. z życia artystycznego i najlepszych w Indonezji pracowni batiku. Nocleg w hotelu w Yogyakarta.


DZIEŃ 6:

Rano przejazd do Borobudur, uchodzącej za cud świata, buddyjskiej świątyni, jednej z najdoskonalszych na świecie. Następnie droga prowadzi do pobliskiego zespołu świątynnego Prambanan – największego na Jawie kompleksu świątyń hinduistycznych powstałych między VIII a X wiekiem.

Świątynie Siwy, Brahmy, Wisznu i inne zachwycają bogatą ornamentyką i płaskorzeźbami. Pod wieczór przejazd na lotnisko i wylot do Denpasar na Bali. Przejazd do Sanur lub Nusa Dua, jednej z modnych miejscowości nadmorskiej położonej na południu wyspy. Nocleg w hotelu.


DZIEŃ 7:

Pobyt na Bali. Korzystanie z dobrodziejstw morza i pięknej wyspy. Dla osób ceniących aktywność, opcjonalna wycieczka: oglądanie pięknych krajobrazów z polami ryżowymi, zwiedzanie świątyń Taman Ayun, nadmorskiej Tanah Lot. Cena wycieczki ok. 35 USD/os. Wieczorem czas na degustację znakomitej kuchni, ewentualnie obejrzenie tańców balijskich lub innych rozrywek. Nocleg w hotelu na Bali.


DZIEŃ 8:

Przelot na wyspę Sumbawa leżącą w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Przejazd z lotniska do portu, skąd odpływają kutry rybackie i małe statki na słynne wyspy Komodo. Zaokrętowanie na lokalny stateczek przerobiony na potrzeby turystów.

Na zadaszonym pokładzie znajduje się stół, gdzie będziemy spożywać posiłki, oczywiście znajdziemy też miejsce do opalania się, co jednak nie jest zalecane w zbyt dużych dawkach pod równikowym niebem. Pod pokładem znajdują się koje z pościelą, a także łazienki. Obiad na statku. Kilkugodzinny rejs na Komodo. O zachodzie słońca powinniśmy rzucić kotwicę już koło słynnych wysp. Nocleg na statku.


DZIEŃ 9:

Lądowanie na kei Komodo, skąd wyruszamy na piechotę przez wyspę. Wkrótce powinniśmy zaobserwować pierwsze z potężnych stupięćdziesięciokilogramowych waranów, „czyli smoków z Komodo”. Od czasu, gdy zakazano sztucznego dokarmiania waranów ich zaobserwowanie może wymagać dłuższych spacerów.

Podczas tej wyprawy staramy się też dostrzec małe „smoki”, które pierwsze lata spędzają na drzewie, aby nie stać się ofiarą dorosłych osobników. Spacer odbywa się z miejscowym przewodnikiem, który pilnuje, byśmy nie trafili do menu waranów. Przez lata ludzie, wraz z jeleniami i innymi ssakami stanowili ich naturalne pożywienie.

Po południu ruszamy w dalszy rejs. Cumujemy przy jednej z dzikich wysp. Okazja do kąpieli, nurkowania i krótkiego wypoczynku na pięknej piaszczystej plaży. Do dyspozycji bezpłatne wypożyczenie masek, rurek i płetw. Kolejny nocleg na statku.


DZIEŃ 10:

Rano cumujemy przy Rinca, kolejnej wyspie zamieszkanej przez „smoki”. Rinca kusi swoim urokiem, piękną roślinnością i krajobrazami. Idąc z miejscowym strażnikiem zachowujemy ostrożność. Tu warany jeszcze łatwiej spotkać, niż na Komodo. Po sfotografowaniu ostatnich gadów dalszy rejs na bliską już wyspę Flores. Po zejściu na ląd przejazd na lotnisko i lot powrotny na Bali. Nocleg na Bali.


DZIEŃ 11:

Czas wolny na Bali lub dla chętnych kolejna opcjonalna (dodatkowo płatna 45 USD z obiadem). Miejscowość Ubud – znana z rękodzieła, Jaskinia Słonia – hinduistyczne centrum medytacyjne o tysiącletniej historii. Panorama na czynny wulkan Mt Batur. Wjazd na stoki wulkanuGunung Agung do „matki świątyń” Besakih. Nocleg na Bali.


DZIEŃ 12:

Wyjazd na lotnisko i odlot do Makassaru (Ujung Pandang), największego miasta na kolejnej, bardzo ciekawej wyspie Sulawesi (Celebes). Przejazd do starego portu do którego do dzisiaj przybijają handlowe żaglowce, a towary rozładowuje się ręcznie. Kontynuujemy drogę na północ w głąb wyspy. Nocleg po drodze w hotelu. [dystans drogowy dnia: ok. 150 km]    


DZIEŃ 13:

Wjazd na terytorium Toradżów, mieszkańców górskich rejonów, którym udało się zachować czasem szokujące dla nas tradycje i obrzędy. Zwiedzanie wiosek z niezwykłymi domami w kształcie łodzi, oglądanie grobowców i figur tau-tau, wyobrażeń zmarłych, ustawionych przed grobowcami. Jaskinie, gdzie Toradżowie chowają swoich bliskich lub zawieszają ciała zmarłych wysoko pod stropem skalnym. Dojazd do Rantepao i tam nocleg w hotelu.


DZIEŃ 14:

Wycieczka po okolicznych wioskach, w tym dłuższy spacer. Na Sulawesi (Celebes) wszystko zadziwia i zachwyca. Piękno przyrody łączy się z niezwykłymi zwyczajami pełnych godności mieszkańców. Szansa uczestniczenia w obrzędach Toradżów, w tym w niesamowitych ceremoniach pogrzebowych, do których rodziny przygotowują się czasem nawet latami.

Podczas tych uroczystości setki świń i wołów składa się w ofierze. Jeżeli weźmiemy udział w takim wydarzeniu (a do tej pory wszystkie nasze grupy wyjeżdżające od wielu lat brały w niej udział), musimy również złożyć odpowiednią ofiarę. Toradżowie zapraszają cudzoziemców na swoje obrzędy, gdyż nasza obecność podnosi ich rangę. Nocleg w hotelu w Rantepao, stolicy Kraju Toradżów.

 

DZIEŃ 15:

Od wczesnego rana długa podróż na południe wyspy. Dojazd do Makassaru, gdy czas pozwoli zwiedzanie Fortu Rotterdam, przykładu obronnej architektury kolonialnej [dystans drogowy dnia: ok. 350 km]. W nocy wylot do Jayapura, największego miasta odległej indonezyjskiej Nowej Gwinei, stolicy prowincji Papua Zachodnia.


DZIEŃ 16:

Lądowanie w Jayapura rano. Przesiadka na niewielki, śmigłowy samolot małej linii lotniczej do miejscowości Wamena w Dolinie Baliem położonej w centralnej, górskiej części wyspy. Dolina Baliem to unikalny region, gdzie dziesiątki tysięcy Papuasów zetknęło się z naszą cywilizacją pierwszy raz dopiero w połowie XX w.

Dolina nie ma żadnego połączenia drogowego, ani rzecznego z resztą świata. Wszystkie niezbędne towary docierają z zewnątrz drogą lotniczą dzięki lądowisku. Po odpoczynku, jeszcze tego samego dnia, jeśli nie było opóźnień przelotów zwiedzamy lokalny targ i samą Wamenę. Żyją tu Papuasi z plemienia Dani, Indonezyjczycy z innych wysp są dla nich obcymi okupantami. Nocleg w hostelu w Wamenie.


DZIEŃ 17:

Przejazd do południowej części terytorium plemienia Dani. Piesza wycieczka, odwiedziny papuaskich wsi, obserwacja pracy mieszkańców i ich codziennego życia. W zależności od sił i pogody spróbujemy dojść do nieco bardziej oddalonych wiosek. Mamy wrażenie przeniesienia się w czasie. Domostwa Papuasów są bardzo prymitywne, nie widać śladów cywilizacji.

Pomimo dosyć niskich temperatur (znaczna wysokość nad poziom morza) nie jest niczym dziwnym spotkanie zupełnie nagich Papuasów przyodzianych jedynie w kotekę, osłonę na penis. Aby dojść do odleglejszych wiosek trzeba liczyć się z poruszaniem się po stromych i błotnistych ścieżkach. Późno po południu powrót do Wamena i możliwość ochłonięcia w tej namiastce cywilizacji. Nocleg w hotelu w Wamena.


DZIEŃ 18:

Przejazd do miejscowości Jiwika, miejsca, w którym wciąż utrzymuje się obyczaj przechowywania uwędzonych przodków w chatach. Obserwowanie tradycyjnych ceremonii: taniec, demonstracja strojów (a właściwie ich braku) i pieczenie w tradycyjny sposób zabitej przy nas świni. Poznawanie zwyczajów ludu Dani i rozmowy odbywają się z pomocą lokalnego przewodnika.

W tym dniu należy być przygotowanym na przeżycie znacznego szoku kulturowego. Tylko niektórzy z nas odważyli się spożyć papuaski obiad. Trzeba też zaznaczyć, że osoby które na to się zdecydowały wbrew pozorom nie trafiły po powrocie do szpitala. Powrót do Wameny i tam nocleg.


DZIEŃ 19:

Przejazd na lotnisko i powrót małym samolotem do Jayapura. Po przylocie czeka nas wycieczka nad jezioro Sentani. Tutaj czeka nas rejs do jednej z wysepek zamieszkanych przez plemię Sentani. Ludzie ci żyją nad samą wodą i ich tryb życia jest związany z jeziorem. Przejazd do Jayapury, miasta zasiedlanego przez licznych kolonistów indonezyjskich. W czasie II Wojny Światowej toczyły się tu ciężkie walki z Japończykami, a miasto stało się główną kwaterą gen. MacArthura. Nocleg w hotelu.


DZIEŃ 20:

Przejazd na lotnisko i wylot do Dżakarty, stolicy Indonezji. Przejazd do hotelu i nocleg tranzytowy.  


DZIEŃ 21:

Objazd miasta – wielomilionowego molocha. Zobaczymy nowoczesne centrum, a także biedniejsze dzielnice. Zatrzymujemy się w Sunda Kelapa - starym, holenderskim porcie. Jeszcze dzisiaj można tu nieraz zobaczyć handlowe żaglowce z których ręcznie wynoszone są towary. Zajeżdżamy również do dzielnicy kolonialnej starej Batawii, tak właśnie nazywało się miasto za czasów holenderskich.

Przejazd na lotnisko i wylot do Europy. UWAGA: możliwość przedłużenia wyjazdu o wejscie na Bromo, dotyczy terminu: 19.08 - 09.09.2014. Szczegóły poniżej.


DZIEŃ 22:

Przylot do Warszawy.
 

Cena już od 4722 USD + 750 USD (opłata dewizowa płatna na miejscu)/os.


CENA OBEJMUJE: 

 • bilety lotnicze,
 • opłaty i podatki lotniskowe (poza indywidualnymi opłatami wylotowymi),
 • wszelkie inne koszty transportu lądowego (wynajęte mikrobusy) i morskiego,
 • wycieczki wg programu (w tym rejs na Komodo),
 • wyżywienie: śniadania w hotelach, pełne wyżywienie podczas rejsu na Komodo (4 posiłki oprócz śniadań), 3 kolacje na Sulawesi;
 • noclegi (pokoje 2 osobowe): hotele min. 3* i 4*,
 • rejs na Komodo – koje na stateczku wycieczkowym (bez osobnych kabin),
 • Wamena i Sumatra – hotele tzw. klasy turystycznej;
 • opłaty za wstępy do parków narodowych i rezerwatów,
 • niezbędne zezwolenia oraz wszelkie inne opłaty administracyjne,
 • ubezpieczenie KL, NNW,
 • bagaż;
 • opiekę polskiego pilota;


CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztów wizy (25 USD),
 • zimnych napojów do posiłków,
 • zwyczajowych napiwków,
 • ewentualnych kosztów zwiedzania obiektów nie ujętych w programie,
 • indywidualnych opłat wylotowych (łącznie ok. 50USD/os),
 • opcjonalnych wycieczek lub aktywności na Bali,
 • wieczornych wyjść i imprez,
 • dopłaty do pok. 1-os: 950 USD, z Papuą 1210 USD.

 

DODATKOWE INFORMACJE:
należy posiadać paszport ważny minimum dziewięć miesięcy od daty wyjazdu z przynajmniej dwoma zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy. Zalecane jest stosowanie środków antymalarycznych (po konsultacji z lekarzem). Szczegółowy program i uwagi praktyczne każdy uczestnik otrzymuje ok. 2 tyg. przed wyjazdem. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Możliwe przedlużenie o wejscie na wulkan Bromo.

4722 USD + 750 USD/os.

Dopłata do opcji Bromo: 580 USD/osoba


DZIEŃ 21:

Po objeździe Dżakarty osoby, które zdecydowały się na przedłużenie o Bromo lecą do Surabaya. Nocleg w rejonie wulkanu Bromo.


DZIEŃ 22:

Nad ranem przejazd jeepami 4x 4 do miejsca, gdzie rozpoczniemy wejście na wulkan Bromo. Po ok. 1, 5 godziny docieramy do krawędzi wulkanu na wysokości ok. 2800 m n.p.m, gdzie będziemy oczekiwać na wschód słońca. Panorama jaka rozpościera się przed nami z tego miejsca na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Powrót do hotelu na śniadanie. Przejazd do Surabaya i tam nocleg. Uwaga, w zależności od godzin przelotów możliwy nocleg tranzytowy w jednym z miast azjatyckich zamiast w Surabaya.


DZIEŃ 23:

Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.


DZIEŃ 24:

Przylot do Warszawy.

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.