Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Sumatra, Papua, Nowa Gwinea z Wyspami Trobrianda i wielkim zgromadzeniem plemion papuaskich 21 dni

Sing Sing – wielki, coroczny festiwal papuaskich plemion w Goroka, Wyspy Trobrianda - co pozostało z „Życia seksualnego dzikich”, Hihglands – górskie obszary Nowej Gwinei, Obserwacja orangutanów w ich naturalnym środowisku, Ciepłe morze i rafy

 


DZIEŃ 1-2:

Zbiórka na lotnisku w Warszawie  Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w programie, który otrzymuje każdy uczestnik wyprawy. Wylot z przesiadkami na Sumatrę. Nocleg tranzytowy.


DZIEŃ 3-5

SUMATRA
Lądujemy w Medan, dużym mieście położonym w północnej części wyspy. Przez barwne ulice jedziemy do historycznego pałacu sułtana, który krótko zwiedzamy. Wyjazd z miasta i podróż do Parku Narodowego Gunung Leuser. Park chroni tysiące kilometrów kwadratowych pięknych, górskich obszarów pokrytych wielogatunkową dżunglą. Największym skarbem Gunung Leuser jest piękna roślinność i dzika zwierzyna – słonie, tygrysy, nosorożce a przede wszystkim orangutany, których liczba szacowana jest tu na kilka tysięcy.

Gunung Leuser zwiedzamy poruszając się na piechotę po wąskich ścieżkach. Z pewnością zobaczymy orangutany, drugie naczelne co do wielkości po gorylach. Miejscowy przewodnik wytropi dla nas jedną z grup tych wspaniałych zwierząt, dzięki czemu będziemy mogli je sfotografować. Podglądanie orangutanów w ich naturalnym środowisku to fascynujące przeżycie.

Chętni wejdą nieco dalej w głąb dżungli, by dotrzeć w naprawdę dzikie i trudno dostępne miejsca. Wielką satysfakcją może być zaobserwowanie dzikich słoni. Na tym obszarze żyją też tygrysy i zagrożone wymarciem nosorożce sumatrzańskie, które jednak zaobserwować niezwykle trudno. Wyjątkowe są też spotkania z miejscowymi ludźmi – wrażliwymi i pełnymi życzliwości.


DZIEŃ 6-7:

Podróż z przesiadkami na Papuę Nową Gwineę, która zajmuje wschodnią część Nowej Gwinei. Przylot  do Port Moresby, stolicy kraju.


DZIEŃ 8 - 13:

NOWA GWINEA - HIGHLANDS
Przylatujemy do miejscowości Goroka, w górskie i chłodne rejony Nowej Gwinei (Highlands). Wnętrze wyspy jest do dzisiaj trudno dostępne, a obszar ten nie jest połączony żadną drogą ze stolicą kraju.

Uczestniczymy w Sing  Singu, wielkim festiwalu plemion. Papuasi przybywają do Goroki często z odległych okolic prezentując swoje stroje, fryzury, malunki na ciele i ozdoby. Niezwykła okazja do obserwacji i fotografii najbarwniejszych ludzi świata. Tutejszy Sing Sing jest największym i najciekawszym zgromadzeniem Papuasów w ciągu całego roku. Przybywa tu zwykle ponad sto plemion tworząc prawdopodobnie najbarwniejsze etnograficzne widowisko na świecie. Między innymi oglądamy tzw. „błotnych ludzi”, ukazujących przyjezdnym niezwykłe maski z błota.

Zwiedzanie górskich obszarów Papui. Wyjazd na prowincję do jednej z wiosek. Jedziemy bardzo wyboistą drogą, a następnie około półtorej godziny podążamy na piechotę. Mamy wspaniałą okazję zobaczyć jak żyją Papuasi z dala od tzw. cywilizacji. W wiosce będziemy uczestniczyć w przygotowaniu posiłku w tradycyjny sposób gotowanego w ziemi przy pomocy rozgrzanych kamieni.

Poznajemy też życie misji i problemy związanych z działalnością misjonarzy na tym trudnym terenie.
Powrót do Port Moresby. Ze względu na wysoką przestępczość Port Moresby trzeba zwiedzać zachowując szczególną ostrożność.


DZIEŃ 14-18:

WYSPY TROBRIANDA
Lecimy na Wyspy Trobrianda. Szokujące zwyczaje mieszkańców opisał w swoich pracach znakomity etnograf Bronisław Malinowski, który trafił tu w 1915 roku. Od czasów Bronisława Malinowskiego na Wyspy Trobrianda trafili tylko nieliczni Polacy.

Na Trobriandach  przebywamy stosunkowo długo. Możemy lepiej poznać mieszkańców i zdobyć ich zaufanie. Daje nam to możliwość zrobienia dobrych fotografii i prawdziwego poznania lokalnej społeczności próbując zdobyć jej zaufanie. Spróbujemy poznać odpowiedź  na pytanie co pozostało ze zwyczajów opisanych w pracach Bronisława Malinowskiego.

We wsi Omarakena spotykamy się z wodzem wyspy, to właśnie tutaj rozbił sto lat temu swój namiot Bronisław Malinowski, o czym pamiętają Kiriwińczycy. Można tam zaobserwować przedmioty związane z tzw. Kręgiem Kula, niezwykłej rytualnej wymiany świętych przedmiotów między odległymi wyspami. Zachowało się wiele innych tradycji. Kobiety na Kiriwinie wciąż posługują się dobu – jedynymi w swoim rodzaju pieniędzmi sporządzanymi z liści bananowca. Zwiedzamy wyspę pojazdem i na piechotę. Dojdziemy w południowe rejony wyspy znane niegdyś z rytualnych gwałtów, które dopuszczały się kobiety na mężczyznach w porze plewienia ogrodów. Co najmniej jedną noc spędzimy w tubylczej chacie.

Jeśli pozwoli pogoda i stan morza planujemy też morską wyprawę na inną, mniejszą wyspę Archipelagu Trobrianda. Morze Salomona, które nas otacza to najcieplejsze morze świata, którego temperatura nie spada poniżej 27 st. C, jednak bywa czasem niespokojne. Na mniejszych wyspach lepiej zachowały się tradycję, niż na nieco „cywilizowanej” Kiriwinie.

DZIEŃ 18-21:

Podróż powrotna do Warszawy.


Cena już od 5920 USD + 1700 USD (płatne na miejscu)/os. 


CENA ZAWIERA:

 • bilety lotnicze na całej trasie,
 • opłaty i podatki lotniskowe,
 • noclegi (w hotelach 2-3*, na misjach, nocleg u tubylców),
 • śniadania w hotelach,
 • wizy,
 • wszelkie przejazdy,
 • wycieczki,
 • wstęp na zgromadzenie plemion papuaskich,
 • wstęp do parku narodowego Gunung Leuser, 
 • lokalni przewodnicy,
 • udział polskiego szefa wyprawy,
 • ubezpieczenie.

 

CENA NIE ZAWIERA:

 • wyżywienie poza śniadaniami w hotelach,
 • napoje,
 • ewentualne indywidualne opłaty wylotowe,
 • opłaty za fotografowanie lub filmowanie,
 • koszty ewentualnej wyprawy morskiej poza wyspę Kiriwina.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Wyprawa przeznaczona jest wyłącznie dla osób ciekawych świata, które znajdują przyjemność w prawdziwych trudach podróży w tropikach oraz lubią wesoło i ciekawie spędzać czas niezależnie od okoliczności. Należy mieć świadomość, że Papua Nowa Gwinea jest obecnie jednym z najdroższych miejsc na świecie.
Trzeba posiadać ważny paszport ważny min. 9 miesięcy od daty powrotu z przynajmniej 3 wolnymi stronami na wizy.
Szczegóły dotyczące wyprawy i przygotowania się do niej będą przekazane każdemu uczestnikowi ok. 30 dni przed wyjazdem.

Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.