Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Bułgaria 12 dni

Trasa zagraniczna:

ORADEA - WIDYŃ - BEŁOGRADCIK - SOFIA - BOJANA - RILSKI MONASTYR - SANDANSKI - MELNIK - SMOLJAN - ASENOWGRAD - PŁOWDIW - VELIKO - TYRNOWO - SLIWEN - NESEBAR - VARNA - PLISKA - RUSE - CLUJ - NAPOKA


1 DZIEŃ:

Przejazd do Oradei.     

                                                
2 DZIEŃ: 

Przejazd do Bułgarii. Po drodze postój w Timiszoarze w zabytkowym centrum miasta, które było świadkiem rewolucyjnych wydarzeń z grudnia 1989 r.  Przekroczenie głównego grzbietu Karpat. Malowniczy przełom Dunaju, drugiej z największych rzek Europy. Przełom ten nazywany „Żelaznymi Wrotami”, który został przegrodzony ogromną zaporą wodną. Przejazd na drugi (serbski) brzeg. Przez niewielki fragment Serbii dojeżdżamy do granicy bułgarskiej i po kilkunastu kilometrach dotrzemy do Widina. Zakwaterowanie w hotelu.


3 DZIEŃ: 

Spacer po Widynie, pięknie rozłożonym mieście nad brzegiem Dunaju. Obejrzymy m.in. twierdzę Baba Wida, najlepiej zachowana średniowieczna fortyfikacja na terenie Bułgarii, oraz XVII–wieczne cerkwie: św. Pantelejmona, św. Paraskewy  Samodzijskiej. Potem przejedziemy do Bełogradczika, w którym zwiedzimy twierdzę położoną malowniczo wśród skał, budowaną na przestrzeni 2000 lat przez Rzymian, Bizantyńczyków, Bułgarów, oraz Turków. Przejazd do Sofii. Zakwaterowanie w hotelu.


4 DZIEŃ: 

Zwiedzanie Sofii. Obejrzymy m.in. Sobór Aleksandra Newskiego wraz ze zgromadzonymi w podziemiach wspaniałymi zbiorami ikon, oraz cerkwie: św. Jerzego (IV w.), a także św. Niedzieli, św. Paraskewy Samodzijskiej i św. Paraskewy Piatnicy. Odwiedzimy również meczet Bania Baszni, zabytkową synagogę oraz socrealistyczny  Dom Partii. Zwiedzimy słynną, XIII-wieczną cerkiew w Bojanie (lista UNESCO), malowniczej dzielnicy Sofii położonej na stokach gór Witosza. Powrót do hotelu.


5 DZIEŃ: 

Przejazd do monastyru Zemenskiego, na terenie którego zwiedzimy cerkiew z przeł. XI/XII w. z freskami z przeł. XIII/XIV w. Następnie przejazd i zwiedzanie  monastyru Rilskiego - największego zespołu klasztornego w Bułgarii (lista UNESCO), będącego symbolem prawosławia, bułgarskiej tożsamości narodowej. Po drodze zwiedzimy Kistendił –miasto słynące z gorących źródeł. Nocleg w Sandanski, miejscowości, z której pochodził słynny dowódca powstania przeciwko Rzymowi – Spartakus.


6 DZIEŃ: 

Przejazd do Melnika - najmniejszego miasta Bułgarii słynnego z piaskowcowych piramid i produkcji wina. Uprawiane tu wina pochodzą ze specjalnego gatunku winogron Sziroka Melniszka Łoza. Obejrzymy cerkwie: św. Jana Chrzciciela, Piotra i Pawła, Mikołaja oraz Antoniego. Odwiedzimy również dom Kordopułova z 1758r, o bardzo oryginalnej architekturze. Przez malownicze i dzikie zakątki Zachodnich Rodopów dojedziemy do Wąwozu Trigradzkiego i Jaskini „Diabelskie Gardło” z  podziemną rzeką. Przejazd na nocleg do Smoljanu – najwyżej położonego miasta w Bułgarii.


7 DZIEŃ: 

Wyjazd do wsi Zbyrdo, w pobliżu której obejrzymy niezwykłe formacje skalne nazywane – Cudownymi mostami. Po drodze do Płowdiwu zwiedzamy: Baczkiwski Monastyr – drugi z najważniejszych monastyrów w Bułgarii, oraz Asenowgrad: cerkiew św. Jana Chrzciciela XIII/XIV w.). Na zakończenie dnia, zwiedzimy Płowdiwu: rzymski amfiteatr i stadion pamiętający czasy gladiatorów, meczet Dżumaja Dżamija, oraz stare miasto z pięknymi domami kupców z okresu odrodzenia narodowego. Nocleg w Płowdiwiu.


8 DZIEŃ:

Przejazd do Kazanłyku. Zwiedzimy: Muzeum Róż, gdzie prezentowana jest technologia produkcji sławnego olejku różanego, tracki grobowiec z III w. p.n.e. z bogatymi malowidłami ściennymi, wpisany na Listę UNESCO. Następnie przez przełęcz Szipka, dojedziemy do Wielkiego Tyrnowa, dawnej stolicy Bułgarii, w której czuć niezwykłą atmosferę dawnej potęgi. Obejrzymy historyczne wzgórze Carewec, Pałace: Cara i Patriarchy z malowidłami pokazującymi historię państwa, imponujące ruiny twierdzy i wieżę Baldwina na szczycie wzgórza. Nocleg w Sliwenie.


9 DZIEŃ: 

Wyjazd do Nessebaru,  którego zabytkowa część położona jest na skalnym półwyspie  (lista UNESCO), z licznymi cerkwiami pochodzącymi z różnych okresów. Zwiedzimy  najbardziej interesujące cerkwie: Chrystusa Pantokratora, Nowa cerkiew Metropolitalna z przepięknymi freskami i bogato zdobionym ikonostasem. Przejazd do Warny i zwiedzanie miasta: m.in. cerkwi ormiańskiej, ruiny term rzymskich i mauzoleum króla Władysława Warneńczyka. Zakwaterowanie w hotelu.


10 DZIEŃ: 

Przejazd do Madary i podziwianie wykutej w skale płaskorzeźby „Jeźdźca z Madary” (lista UNESCO). Przejazd do Szumenu, gdzie zwiedzimy Tombuł Dżamija - największy i najpiękniejszy  meczet  w Bułgarii. Następnie krótki przejazd do Wielkiego Presławia – zwiedzanie ruin stolicy II-go Państwa Bułgarskiego. Wjazd do Parku Narodowego „Rusenski Łom” i zwiedzanie wykutych w skale cerkwi (XIV w.) w Iwanowie. Przejazd do Ruse. Zakwaterowanie w hotelu.


11 DZIEŃ: 

Po śniadaniu w Ruse, przejazd przez jeden z ciekawszych mostów (2 poziomowy) na Dunaju do Giurgiu w Rumunii. Dalej przez Rumunię do Oradei. Po drodze zwiedzanie Cluj-Napoca, zobaczymy: kościół św. Michała z XIV-XVI w; kamienicę Macieja Korwina (XIV w), kolegium ariańskie (XVI w), oraz późnobarokowy pałac ks. Banffy’ego, w którym m.in. koncertował Ferenc Liszt. Przejazd do Oradei. Zakwaterowanie w hotelu.


12 DZIEŃ: 

Po śniadaniu wyjazd do Polski. W godzinach  wieczornych  przyjazd  autokaru na ul. Emilii Plater przy Sali Kongresowej.

 

DODATKOWE INFORMACJE:    

Program jest ramowy i kolejność realizacji poszczególnych punktów programu lub niektóre godziny mogą ulec zmianie. Wybór miejsca w autokarze przy pełnej wpłacie. Zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej w pokojach 2-osobowych lub 2-osobowych z dostawką, z łazienkami. Na początku wycieczki należy przekazać przedstawicielowi kontrahenta kwotę 130 EUR (stanowiącą dewizową część ceny imprezy). Na zwyczajowe napiwki należy przeznaczyć ok. 15 EUR. Bułgaria leży w strefie czasowej GMT +2 (+1 godz. do czasu polskiego).

 

Cena już od 2250 PLN + 130 EUR/os.

 

CENA ZAWIERA:

  • przejazdy autokarem
  • opieka polskiego pilota i przewodników lokalnych,
  • zakwaterowanie w hotelach, pokoje z łazienkami, 2-oobowe lub 2-osobowe z dostawką
  • śniadania i kolacje
  • ubezpieczenie KL, NNW, OC i bagaż

 

CENA NIE ZAWIERA:

  • dewizowa część ceny imprezy (130 EUR)
  • zwyczajowe napiwki (ok. 15 EUR)
Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.