Strona główna

+48 881 520 850 Call Center

Dookoła kultury Cypru Północnego 7 dni

DZIEŃ 1:

KYRENIA/GIRNE    

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczniemy od wizyty w zamku Św. Hilariona położonym 732 m.n.p.m w Górach Besparmak zwanych pasmem Pięciu Palców. Niegdyś jeden z 3 zamków krzyżackich pierwotnie był kaplicą pod wezwaniem Sw. Hilariona (pustelnika, który spędził życie w górach), w XIII wieku został znacznie rozbudowany przez przedstawicieli dynastii Lusignanów czyniąc zamek letnią rezydencja królewską. Bardzo dobrze zachowała się bizantyjska kaplica, która stanowi jedną z wielu średniowiecznych budowli na Cyprze Północnym. Zamek jest świetnym punktem widokowym na Kyrenię.

Na szczególną uwagę zasługuje kolejny punkt wycieczki - opactwo i klasztor Bellapais położone na obrzeżach Kyrenii. Wybudowany na przełomie XII i XII wieku klasztor z przepięknie zachowanym kościołem i refektarzem w kształcie róży stanowi jedno z najciekawszych architektonicznie miejsc na Cyprze Północnym. Istne arcydzieło sztuki średniowiecznej i wspaniały przykład francuskiego gotyku we wschodniej części Morza Śródziemnego, zachwyca turystów z całego świata.

Po tradycyjnym cypryjskim lunchu (płatnym dodatkowo) przeniesiemy się do centrum starego miasta w Kyrenii, gdzie odwiedzimy średniowieczny zamek w samym centrum miasta, wybudowany w VII wieku naszej ery, który miał za zadanie chronić osadę przed arabskimi najazdami. W okresie Bizancjum wybudowano twierdzę, która stanowiła schronienie przed atakami piratów. W czasach dynastii Lusignanów zamek rozbudowano. Forteca może poszczycić się mianem nigdy niezdobytej. Zamek stanowił wielokrotnie schronienie, był również więzieniem dla buntowników i ludzi, którzy narazili się władzy. W salach zamkowych urządzono galerię Znalezisk Grobowych oraz Muzeum Tonącego Statku, który zatonął 300 roku p.n.e. i został odnaleziony w 1967 roku. Dzięki widocznym wpływom okresu Bizancjum, Lusignanów  i Wenecjan w architekturze, zamek zaliczany jest do najatrakcyjniejszych zabytków na całej wyspie. Historyczny port w Kyrenii należy do najpiękniejszych w obszarze Morza Śródziemnego.


DZIEŃ 2:

FAMAGUSTA (Gazimagusa)    

Drugi dzień wycieczki poświęcony jest na zwiedzanie Famagusty. Wizyta w tym mieście dla wszystkich zainteresowanych historią i kulturą jest absolutną koniecznością. Pierwszym punktem zwiedzania jest okolica Salaminy gdzie znajduje się w Klasztor Św. Barnaby Apostoła z XVIII wieku, kościół w którym znajduje się muzeum ikon oraz groby królewskie pochodzące z epoki mykeńskiej. Następnym punktem wycieczki będzie najcenniejszy obiekt archeologiczny na wyspie czyli ruiny Salaminy. Teren wykopalisk jest nadal otwarty, a tylko 10% miasta została odkryta.

Znajdziemy tu: łaźnie rzymskie z mozaikami i freskami, pozostałości po rzymskiej palestrze, gimnazjonie oraz bardzo dobrze zachowane fragmenty rzymskiego amfiteatru z czasów cesarza Augusta. Po południu w samym sercu starego miasta Famagusta, będzie czas, aby podziwiać imponującą, gotycką katedrę Świętego Mikołaja, która od okresu osmańskiego używana jest jako meczet (meczet Lala Mustafa). Kolejne punkty programu wycieczki obejmują: potężne mury obronne z licznymi wieżami, cytadelę koło portu z wieżą Otella (w której to miały się rozstrzygać wydarzenia będące tematem dramatu Szekspira) oraz fragmenty Pałacu Weneckiego.

Ostatni punkt programu zaplanowany na drugi dzień wycieczki to plaża z której rozciąga się widok na miasto Ghost of Varosha. To miasto od tureckiej interwencji w 1974 roku stoi zupełnie puste. Wcześniej teren ten był popularnym miejscem wypoczynku z licznymi hotelami, kasynami i innymi
miejscami rozrywek. Dziś tylko wojsko może tam wejść, zakazane jest również robienie zdjęć.
Miasteczko Ghost of Varosha stało się kartą przetargową w niekończących się negocjacjach między Północą a Południem, ale dotychczas nie udało się jednoznacznie rozstrzygnąć tego sporu.

 

DZIEŃ 3:

NIKOZJA    

Dzień 3 poświęcony jest na zwiedzanie jedynej na świecie stolicy podzielonej zieloną linią graniczną na dwie części. Tego dnia pieszo zwiedzimy Nikozję i jej zabytki. Pierwszym punktem wyprawy będą mury obronne starego miasta wzniesione w XVI wieku przez Wenecjan, następnie gotycki meczet Selimiye (wybudowany w latach 1209-1228 jako Katedra Św. Zofii) znajdujący się w samym sercu Nikozji. Tuż obok Selemiye Meczet znajduje się kolejny interesujący budynek.

Pierwotnie był to bizantyjski kościół, budynek przeszedł jednak przez wiele różnych rąk i każdy dodał coś od siebie. W rezultacie powstała znakomita budowla, która łączy kilka okresów w jedną całość.  Ponadto można zobaczyć 'Buyuk Han, stary Kervansaray z okresu osmańskiego, który dawał kupcom schronienie. Na dole była sala dla towarów i zwierząt a na górze sypialnie. Dziś jest tam kilka kawiarni, restauracji oraz sklepiki z lokalnym rzemiosłem. Po południu, będą mieli Państwo czas wolny przeznaczony na zrobienie zakupów oraz ewentualnego przejścia przez granicę na stronę południową.

 

DZIEŃ 4:

Wycieczka statkiem     

W dniu dzisiejszym podziwiać Państwo będą uroki Cypru od strony morza. To chwila relaksu i znakomita okazja, aby zażyć zarówno kąpieli w morzu jak i w słońcu.


DZIEŃ 5:

Safari     

Spragniony mocnych wrażeń? Jeep safari to rajdy, które usatysfakcjonują najbardziej wymagających! Dla poszukujących adrenaliny - wycieczka Safari w grupach m.in. po terenie Góry Pięciu Palców.


DZIEŃ 6:

DZIEŃ WOLNY    

Dziś to od Ciebie zależy jak chcesz zorganizować czas! Możesz ten dzień poświęcić na relaks jak również spędzić ten dzień aktywnie. A może interesują Cię inne zakątki do których w tej wyprawie nie dotarliśmy?? Będzie wiele różnych możliwości, aby spędzić ten dzień tak jak lubisz i zakończyć wakacje.


INFORMACJE DODATKOWE:    

7-dniowa wycieczka krajoznawcza- Dookoła kultury Cypru Północnego. Oferowana wycieczka daje możliwość poznania dziedzictwa kulturowego wyspy i zachwycających zabytków Cypru Północnego. Program jest ramowy, kolejność zwiedzania oraz plan wycieczek może ulec zmianie.

CENA ZAWIERA:

  • zakwaterowanie w hotelu 3* ze śniadaniami lub śniadaniami i obiadokolacjami (według oferty),
  • ubezpieczenie KL, NNW, bagażu,
  • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych GRATIS,
  • wejścia do zwiedzanych obiektów, 
  • opiekę polskiego pilota w trakcie zwiedzania,
  • opiekę rezydenta w trakcie pobytu,
  • przelot w obie strony (WAW-AYT-ERC, ERC-AYT-WAW lub KTW-AYT-ERC, ERC-AYT-KTW lub WRO-AYT-ERC, ERC-AYT-WRO),
  • opłatę lotniskową 210zł oraz transfery z lotniska i na lotnisko.


CENA NIE ZAWIERA:

  •  lunchu w trakcie wycieczki do Kyrenii.
Drukuj
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.